Predmet: Računarsko projektovanje digitalnih integrisanih kola (12 - EM407A)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastElektronika

Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije

Program se primenjuje od 13.10.2008..

Predmeti kojima je preduslov predmet Računarsko projektovanje digitalnih integrisanih kola

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Napredno računarsko projektovanje mikroelektronskih koladada
Sticanje znanja iz oblasti projektovanja digitalnih integrisanih kola uz pomoć računara uz puno praktičnih primera
- sposobnost projektovanja lejauta CMOS digitalnih kola (CMOS invertor, NI, NILI, EXORkola, polusabirači, potpunog sabirača, flip-flopova, brojača) u programskom paketu CADENCE - sposobnost optimizacije CMOS digitalnih kola u zavisnosti od različituh parametara: veličina zauzete površine (cena), brzina, disipacija i pouzdanost - sposobnost dobijanja industrijskih standardnih fajlova (.cif, .gdsII), nakon crtanja layout-a, i slanje ovih fajlova na dalju fabrikaciju isprojektovanih kola
Pravci razvoja savremenih digitalnih kola visokog stepena integracije. Uvod u projektovanje digitalnih kola pomoću računara. Stick dijagrami. Pristupi projektovanja maski za izradu digitalnih kola (full -custom i semi-custom). Sinteza layout-a, projektovanje, simulacija, verifikacija. Pravila projektovanja u programskom paketu CADENCE. Projektovanje osnovnih digitalnih kola (invertor, NI, NILI, EXOR). Projektovanje polusabirača, potpunog sabirača, flip-flopova. Projektovanje osnovnih memorijskih elemenata. Projektovanje brojača. Projektovanje PLA struktura. Projektovanje dinamičkih logičkih kola. Korišćenje gotovih blokova pri projektovanju složenih digitalnih kola. Definisanje osnovnih i generisanje izvedenih slojeva u CADENCE-u. Dobijanje industrijskih standardnih fajlova (.cif, .gdsII). Izrada naučno-tehničke dokumentacije nakon projektovanja.
Predavanja; Auditorne vežbe; Računarske vežbe; Konsultacije. Deo gradiva koji čini logičku celinu može se polagati u vidu 2 kolokvijuma. Odrađene računarske vežbe i kratka provera stečenih znanja na njima nose do 10% ukupne ocene, a nakom računarskih vežbi studenti će imati jedan mali projekat (rad) koji takođe nosi do 10% ukupne ocene. Ako student ne položi preko 2 kolokvijuma, polaže ispit koji se sastoji iz teoretskih pitanja i zadataka (do 100%). Oba dela se polažu u pismenoj formi.
Vladan DesnicaRačunarsko projektovanje elektronskih kola2005 WUS Austria & FTN Novi SadSrpski jezik
Jan M. RabaeyDigital integrated circuits2003Prentice HallEngleski
Antonio J. Lopez MartinTutorial Cadence design environment2003New Mexico State UniversityEngleski
Predmetni projekatdada20.00