Predmet: Nacrtna geometrija i tehničko crtanje (06 - S012)

KategorijaAkademsko-opšteobrazovni
Naučna oblastMašinske konstrukcije, transportni sistemi i logistika

Katedra za animaciju u inženjerstvu

Program se primenjuje od 01.10.2007..

Predmeti kojima je preduslov predmet Nacrtna geometrija i tehničko crtanje

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Železničke pruge i staniceneda
Razvijanje prostorne imaginacije i vizuelizacije, sticanje inženjerskih znanja za najracionalnije grafičko prikazivanje kombinovanih oblika. Savladavanje osnovnih postupaka, koncepata i metoda formiranja tehničkog crteža kao aktivnosti koja neophodno prati proces projektovanja.Osposobljavanje studenata za samostalnu izradu tehničkih crteža kako ručno tako i primenom računara.
Razumevanja geometrijskih struktura 3D oblika i njihovo optimalno 2D predstavljanje. Korišćenje računara za projektovanje i izradu tehničke dokumentacije na osnovu projektovanog modela.
Prikazivanje osnovnih geometrijskih elemenata prostora u kosoj projekciji i u paru ortogonalnih projekcija; prostorni odnosi tačaka, pravih i ravni; metrički problemi; transformacija i rotacija; geometrijska tela i površi, poliedri, rotaciona tela, torze tangenata prostorne krive; kolineacija i afinitet; preseci pramenastih površi; kotirana projekcija, projektovanje puteva, raskrsnica i platoa na topografskoj površi. Standardi u tehničkom crtanju. Osnovni elementi inženjerske geometrije. Koordinatni sistemi. Dekartove, polarne, cilindrične, sferne, apsolutne i relativne koordinate. Osnovi inženjerske grafike. 2D prostor i 2D transformacije: translacija, rotacija, skaliranje, kompleksne transformacije. Crtanje predmeta u više pogleda. Preseci. Crtanje predmeta u jednom pogledu. Aksonometrija. Kosa projekcija. Perspektiva. Ostali načini grafičke prezentacije. Vizuelizacija. Vizuelizacione tehnike kod inženjerskih crteža. Skrivene linije i površine. Struktura podataka za inženjersku grafiku. Standardi inženjerske grafike. Kotiranje. Tolerancije dužinskih mera. Tolerancije oblika i položaja. Uslov maksimuma materijala. Označavanje kvaliteta površina. Sklopni crtež. Radionički crtež. Shematski crtež. Prenosnici: zupčasti prenosnici, frikcioni prenosnici, kaišni prenosnici, lančani prenosnici, vratila i osovine, ležaji, spojnice i kočnice. Osnove procesa projektovanja proizvoda računarom.
Predavanja, računarske , grafičke i numeričko/računske vežbe i konsultacije.
Obradović RatkoNacrtna geometrija, autorizovana predavanja-skripta2005FTNSrpski jezik
Obradović Ratko, Vesna StojakovićZbirka rešenih zadataka iz Nacrtne geometrije2005FTNSrpski jezik
Lazar DovnikovićNacrtna geometrija2002Univerzitet u Novom SaduSrpski jezik
G. Bertoline, E, Wiebe, and others Fundamentals of graphics communication 2002 McGraw-Hill Engleski