Predmet: Međuračunarske komunikacije i računarske mreže 1 (06 - RT41)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastRačunarska tehnika i računarske komunikacije

Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije

Program se primenjuje od 01.10.2005..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Osnovi računarskih mreža 1dada

Predmeti kojima je preduslov predmet Međuračunarske komunikacije i računarske mreže 1

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Međuračunarske komunikacije i računarske mreže 2dada
Osposobljavanje za projektovanje, realizaciju i testiranje komunikacionih protokola i ovladavanje osnovama TCP/IP Internet tehnologije.
Osposobljenost za projektovanje, realizaciju i testiranje komunikacionih protokola i vladanje osnovama TCP/IP Internet tehnologije.
Uvod. Projektovanje protokola (pojam protokola, jezici za formanu specifikaciju protokola – SDL, MSC, TTCN, UML). Metodologija realizacije protokola (jezgro, projektantski šablon, biblioteka klasa za realizaciju protokola). Primeri realizacije protokola: OSI LAPB i X.25 mrežni nivo. Internet (struktura Interneta, komponente fizičke arhitekture Interneta, komutacioni elementi). TCP/IP Internet (usluge Interneta, istorijat). Koncept Interneta (Internet adrese, ARP, RARP, Internet protokol IP, ICMP, UDP, TCP). Apstrakcija utičnice (koncept i standardna sprega). Transparentni konvertori protokola, adresiranje podmreže i adresiranje nadmreže. Sistem imena domena. Protokoli i aplikacije udaljenog interaktivnog rada (telnet). Prenos datoteka (TFTP i FTP). Protokoli i aplikacije elektronske pošte (e-mail: SMTP i POP3).
Predavanja. Tutorijali. Računarske vežbe. Konsultacije. Nastava se izvodi kao blok nastava iz dva dela. U prvom delu blok nastave studenti slušaju predavanja iz teorije u prepodnevnom terminu. U popodnevnom terminu se izvode računarske vežbe. U drugom delu blok nastave, student izrađuje svoj ispitni rad.
D. Komer TCP/IP Internet 2005Engleski
M. PopovićMeđuračunarske komunikacije i računarske mreže I, skripte.2005Srpski jezik
Predmetni projekatdada50.00
Testdada10.00