Predmet: Inženjerstvo zaštite životne sredine u biosistemima (17 - Z475A)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastInženjerstvo zaštite životne sredine

Program se primenjuje od 01.10.2007..

Sticanje znanja o delatnostima u biosistemima, postupcima, opremi i uticaju na životnu sredinu.
Znanja o inženjerskom pristupu savremenim problemima vezanim za zaštitu životne sredine biosistema.
Uvod u predmet, upoznavanje studenata sa načinom rada i obavezama. Definicija biosistema. Delatnosti, tehnologija, mašine i oprema. Standardi u oblasti mašina za biosisteme. Samohodne pogonske jedinice, traktori, u poljoprivredi. Antropogena zemljišta, definicije, osobine. Zemljište kao neobnovljivi resurs, obrada zemljišta i dejstva. Očuvanje biodiverziteta. Postupci, mašine i oruđa za obradu zemljišta. Savremeni postupci obrade zemljišta, ekonomski i ekološki efekti. Postupci i oprema za setvu i sadnju, značaj i uticaj na očuvanje životne sredine. Nega useva, distribucija mineralnih hraniva, zahtevi, propisi i standardi vezani za smanjenje uticaja na životnu sredinu. Zaštita bilja, zahtevi, postupci, mašine. Savremena rešenja za smanjenje primene zaštitnih sredstava. Postupci i oprema za spremanje zelene biljne mase. Postupci i oprema za povećanje gustine vlaknastih materijala, baliranje, briketiranje, peletiranje. Postupci i mašine za spremanje silaže, ekonomska i ekološka ocena. Žetva strnih žita, postupci i oprema, ekološka ocena pojedinih rešenja. Alternativni postupci žetve i berba kukuruza. Vađenje šećerne repe i krompira, postupci i uticaji na životnu sredinu. Posležetveni postupci, pregled, značaj, uticaj na životnu sredinu.
Auditorna nastava, seminarski rad sa usmenom odbranom, kolokvijalni ispit i usmeni ispit.
Martinov, M., Veselinov, B.Predloške za nastavu i vežbe iz predmetaX Katedra za inženjerstvo biosistemaSrpski jezik
Munack, A.CIGR Handbook of Agricultural Engeneering, Volume VI2006American Society of Agricultural and Biological Angineers, St. JosephSrpski jezik
Veselinov, B., Martinov, M.Mašine za biosisteme 1 : praktikum : obrada zemljišta, distribucija hraniva, setva i sadnja, nega i zaštita, košenje i spremanje sena2009Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Vojvodić, M.Mehanizacija poljoprivredne proizvodnje. 1, Mehanizacija u biljnoj proizvodnji 1992Pro agrar, ZemunSrpski jezik