Predmet: Uvod u informacioni i finansijski inženjering (14 - IFE210)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastPrimenjene računarske nauke i informatika

Program se primenjuje od 14.05.2014..

Predmeti kojima je preduslov predmet Uvod u informacioni i finansijski inženjering

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Osnove finansijskog inženjeringa 1dada
Uvodno obrazovanje studenata u oblasti informacionog i finansijskog inženjeringa. Ovladavanje osnovnim pojmovima u oblasti informacionog i finansijskog inženjeringa i obezbeđenje lakšeg praćenja drugih predmeta studijskog programa.
Studenti treba da steknu osnovna znanja o organizacionim sistemima i njihovim funkcijama. Po savladavanju gradiva, studenti treba da steknu opštu sliku i razumevanje uloge informacionog i softverskog inženjerstva u poslovnim sistemima, kao i ciljeve i logiku finansijskog poslovanja u poslovnim sistemima.
Organizacije i poslovni sistemi. Uloga, misija i vizija organizacije. Pravni oblici organizacije. Profitne i neprofitne organizacije. Organizacioni delovi poslovnih sistema i njihove funkcije. Strukture organizacije, oblasti poslovanja, poslovni modeli. Finansijska funkcija. Funkcija marketinga. Funkcija ljudskih resursa. R&D funkcija. Informacioni sistemi u organizaciji i poslovanju. Inženjerstvo korisničkih zahteva. Softversko inženjerstvo. Životni ciklus razvoja informacionih sistema i softverskih proizvoda. Baze podataka i obrada velikih količina podataka u poslovanju. Poslovna inteligencija, istraživanje podataka, nauka o podacima i računarska inteligencija u rešavanju problema u poslovanju. Savremene računarske arhitekture u podršci poslovne inteligencije.
Nastava se izvodi u obliku predavanja, auditornih i računarskih vežbi (u računarskoj laboratoriji) i konsultacija. Tokom celokupnog procesa izvođenja nastave, studenti se podstiču na intenzivnu komunikaciju, kritičko rezonovanje, samostalni rad i aktivan odnos prema procesu nastave. Uslov za dobijanje potpisa i izlazak na završni ispit predstavlja izvršenje svih predispitnih obaveza, u minimalnom obimu od 30 poena.
Dragan MihajlovićInformacioni sistemi i projektovanje baza podataka1998FTN, Novi SadSrpski jezik
Avison David, Fitzgerald GuyInformation Systems Development: Methodologies, Techniques & Tools2006McGraw HillEngleski
Dušan Dobromirov, Mladen RadišićElektronska skripta2014Srpski jezik
Složeni oblici vežbidada20.00