Predmet: Elektro-optički sistemi u grafičkom inženjerstvu (17 - F207A)

Naučna oblastElektronika

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 17.07.2017..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Fizikadane
Sticanje osnovnih znanja iz elektro-optičkih sistema primenljivih u oblasti grafičkog inženjerstva: električni signali, osnovi elektronike, osnovne elektronske i optoelektronske komponente, merenja u optici i optički senzori, primena lasera u grafičkom inženjerstvu, tehnologije za snimanje i reprodukciju slike.
Razumevanje osnovnog principa rada elektronskih i optoelektronskih komponenti i kola primenljivih u grafičkom inženjerstvu. Razumevanje principa rada savremenih elektro-optičkih sistema u grafičkom inženjerstvu: laserskih sistema, kamera (CCD i CMOS), displeja (CRT, PDP, LCD, LED, FED i OLED), skenera, štampača, tehnologija za 3D prikaz slike itd. Sposobnost pravilnog izvođenja osnovnih tipova merenja u optici i grafičkom inženjerstu (fotometrija, radiometrija, kolorimetrija)
Električni signali, A/D i D/A konverzija, osnovne elektronske komponente, priroda svetlosti i elektromagnetni spektar, radiometrija i fotometrija, izvori svetlosti, geometrijska i talasna optika, optoelektreonske komponente, laseri, senzori slike, definicija boje i osnovni prostori boja, kolorimetrija, tehnologije za prikaz slike, primena lasera u grafičnom inženjerstvu, štampači i skeneri, 3D tehnologije štampe, snimanja i reprodukcije.
Predavanja; Računarske vežbe; Laboratorijske vežbe; Konsultacije.
Živanov, M.Elektronika : komponente i pojačivačka kola2013Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Milatović, D.Optoelektronika1987Svjetlost, SarajevoSrpski jezik
Živanov, M., Slankamenac, M.Optoelektronika : laboratorijske vežbe : praktikum : pomoćni udžbenik 2006Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
S. O. KasapOptoelectronics and Photonics: Principles and Practices2001Prentice HallEngleski