Predmet: Preventivne mere u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu (17 - ZR212)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastInženjerstvo zaštite na radu

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2009..

Sticanje osnovnih akademskih znanja o preventivnim merama u ostvarivanju bezbednosti i zdravlja na radnom mestu, kao fundamentalnoj osnovi u zaštiti na radu. Unapređenje odnosa između radnika i radne sredine i primenu preventivnih principa u organizaciji radnog okruženja.
Osposobljenost studenata za identifikovanje i vrednovanje uticaja tehničkih, ergonomskih, zdravstvenih, obrazovnih, socijalnih, organizacionih i drugih mera i sredstava sa ciljem otklanjanja rizika od povređivanja i oštećenja zdravlja zaposlenih, i/ili njihovog svođenja na najmanju moguću meru. Studenti treba da ovladaju specifičnim praktičnim veštinama koje podrazumevaju integrisani preventivni pristup, u cilju sveobuhvatnog rešavanja različitih inženjerskih problema.
Definisanje i značaj preventivnih postupaka; Primena preventivnog pristupa u postupcima projektovanja, izgradnje, korišćenja i održavanja: objekata namenjenih za radne i pomoćne prostorije, objekata namenjenih za rad na otvorenom prostoru; tehnoloških procesa rada sa svom pripadajućom opremom za rad; opreme za rad, konstrukcija i objekata za kolektivnu bezbednost i zdravlje na radu, pomoćnih konstrukcija i objekata i drugih sredstava. Primena preventivnog pristupa u postupcima proizvodnje, pakovanja, prevoza, skladištenja, upotrebe i uništavanja opasnih materija.Primena preventivnog pristupa u postupcima projektovanja, proizvodnje i korišćenja sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu. Primena preventivnog pristupa u postupcima obrazovanja, vaspitanja i osposobljavanja u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu.
Tokom semestra studenti su obavezni da prisustvuju predavanjima i vežbama. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza, studenti izlaze na završni ispit koji se sastoji iz dva dela: pismenog i usmenog. Pismeni ispit se može polagati kroz formu dva kolokvijuma.
Spasić, D.Ekonomika zaštite : materijal za pripremu ispita2011Fakultet zaštite na radu, NišSrpski jezik
Jelić M.Praktičan vodič za izbor, nabavku i upotrebu sredstava za ličnu zaštitu na radu2009Tehpro BeogradSrpski jezik
Janković, A., Jeremić, B.Bezbednost i zdravlje na radu2009Mašinski fakultet, KragujevacSrpski jezik
Testdada20.00