Predmet: Održivi regionalni razvoj i strategije Evropske unije (09 - RPR001)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastArhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.01.2009..

Cilj predmeta je da se studenti upoznaju sa različitim pristupima i konceptima održivog prostornog planiranja i regionalnog razvoja na prostoru Evrope. Glavni deo predmeta jeste predstavljanje razvoja planiranja tokom istorije, kao i upoznavanje sa aktuelnim projektima. Takođe, u okviru predmeta predstaviće se studentima regionalna politika Evropske Unije i novi koncepti, kao što su nova urbanizacija, nova regionalizacija i sl.
Osposobljavanje studenata da usvajaju znanja iz problema održivog regionalnog razvoja i planiranja, zatim da analiziraju različite koncepte prostornog razvoja, kao i da sintetizuju nova znanja kroz praktično delovanje i interaktivne diskusije.
- Održivi razvoj kao paradigma; - faktori planiranja: ekonomski faktori; fizički faktori; - prostorni i komunikacioni faktori; - strateško i održivo planiranje - okviri rada i perspektive; - instrumenti i programi politike struktuiranja u Evropske unije; - od definisanja problema do ostvarivanja održivog urbanog i regionalnog razvoja: - primeri i metode planiranja.
- Metoda razgovora; - rad u grupama; - ilustrativno-demonstrativna metoda.
Sadwick G.A Systems view of planning1971Pergamon Press, OxfordEngleski
Cook P.Theories of Planning and Spatial Development1984Nelson Thornes, CheltenhamEngleski
Hall P.Urban & Regional Planning1992Routledge, LondonEngleski
McDonald J.The European Scene. A Geographic Perspective1997Prentice Hall, New JerseyEngleski