Predmet: Vođenje elektroenergetskih mreža u uslovima kvara (17 - EES755)

Naučna oblastElektroenergetika

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 16.08.2017..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Elektrodistributivni sistemidane
Sticanje opštih znanja o upravljanju elektroenergetskim mrežama u uslovima kvara i ispada. Utvrđivanje osnovnih upravljačkih akcija koje se izvršavaju u prenosnim i distributivnim mrežama prilikom postojanja planiranih i neplaniranih električnih ispada. Definisanje osnovnog koncepta optimalne restauracije napajanja potrošača u uslovima vremenskih nepogoda koje uzrokuju značajna oštećenja na elektroenergetskim mrežama. Uvođenje ideje unapređenja elektroenergetskih mreža na bazi standardnih proračuna analitičke pouzdanosti.
Saznanje o fizici elektroenergetskih mreža prilikom postojanja kvarova i električnih ispada. Poznavanje klasifikacije električnih ispada, njihovih uzroka i posledica, upravljačkih akcija i procesa prilikom njihovih postojanja, u normalnim vremenskim uslovima i u uslovima vremenskih nepogoda. Osposobljenost studenata da modeluju i rešavaju jednostavne zadatke iz domena upravljanja planiranim i neplaniranim električnim ispadima u prenosnim i distributivnim mrežama, kao i domena unapređenja elektroenergetskih mreža na bazi pokazatelja pouzdanosti.
Osnovni pojmovi u upravljanju ispadima. Klasifikacija električnih kvarova i ispada: 1) Planirani, 2) Neplanirani, 3) Kvarovi koji ne rezultuju ispadom. Upravljanje planiranim ispadima. Upravljanje kvarovima i neplaniranim ispadima. Osnove upravljanja elektroenergetskim mrežama u uslovima vremenskih nepogoda. Analiza pouzdanosti. Informacioni sistemi za upravljanje kvarovima i ispadima.
Predavanja; auditorne vežbe; konsultacije.
S. BorlaseSmart Grids: Infrastructure, Technology and Solutions2012CRC PressEngleski
Nimrihter, M. D.Elektrodistributivni sistemi2009Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
L. GrigsbyElectric power generation, transmission, and distribution2016CRC pressEngleski
J. Northcote-Green, R. G. WilsonControl and automation of electrical power distribution systems2006CRC PressEngleski