Predmet: Generisanje prostora na osnovu slika (06 - IA017)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastRačunarska grafika
MultidisciplinarnaDa

Program se primenjuje od 01.10.2011..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Računarska obrada slika u inženjerskoj animacijidada
Perspektivadada

Predmeti kojima je preduslov predmet Generisanje prostora na osnovu slika

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Metode 3D digitalizacijedada
Obrazovanje u oblasti metoda za generisanje digitalnih prostornih modela na osnovu fotografija i osposobljavanje studenata za korišćenje osnovnih kompjuterskih aplikacionih IBM softvera.
Da stečena znanja primenjuju u daljem procesu obrazovanja kao i u budućem profesionalnom radu.
Uvod, definisanje i pojašnjenje širih osnovnih pojmova generisanja prostora na osnovu perspektivnih slika. Modelovanje realnih strutktura, metode i tipovi. Fotogrametrija, razvoj, tipovi - arijalna i terestrijalna. Modeli i teksturizacija. Plan snimanja, razmera, GSD, baza i drugi parametri. Podesavanja parametara foto aparata za fotogrametijsko snimanje spram uslova. Primena plana snimanja na prakticnim primerima.
Predavanja i vežbe u računarskoj laboratoriji. Konsultacije. Ocena ispita se formira na osnovu predispitnih obaveza (grafičkih radova i pohađanja predavanja i vežbi) i uspeha na završnom ispitu. Da bi stekao uslov za polaganje završnog ispita student mora da ispuni najmanje 35% predispitnih obaveza.
H. Zisserman, R. Zisserman, A. ZissermanMultiple view geometry in Computer Vision2000Cambridge University Press, CambridgeEngleski
M. Kasser, Y. Egels, (ed.)Digital Photogrammetry2000Taylor&FrancisEngleski
P.Zigmund3D Shape- Its unique place in Visual Perception2008MIT Press, LondonEngleski
Grafički raddada20.00