Предмет: Електричне машине и енергетска електроника (17 - M109)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областЕнергетска електроника, машине, погони и обновљиви извори електричне енергије

Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Програм се примењује од 01.01.2024..

Циљ предмета јесте да се студентима омогући стицање основног знања из области електричних машина и енергетске електронике и то за потребе примене у областима које се тичу машинског инжењерства.
Након успешног завршетка курса, студенти ће бити оспособљени да разумеју принципе рада електричних машина, њихове основне карактеристике, као и карактеристике уређаја енергетске електронике, те да на адекватан начин дефинишу захтеве који су неопходни за синтезу погонских механизама радних машина савремених електромоторних погона.
Основни закони на којима почива рад електричних машина: Фарадејев закон и индукована електромоторна сила, Амперов закон, Лоренцов закон, Кирхофови закони. Врсте електричних машина: трансформатори и електромеханички претварачи. Трансформатори: елементи конструкције, принцип рада, губици у трансформатору. Електромеханички претварачи са обртним кретањем: машине за једносмерну струју и машине за наизменичну струју (асинхроне и синхроне машине). Машине за једносмерну струју: елементи конструкције, принцип рада, начини побуђивања, основне једначине математичког модела, механичке карактеристике, промена брзине обртања, губици и биланс снаге. Статички енергетски претварачи за напајање мотора за једносмерну струју. Трофазне асинхроне машине: елементи конструкције и принцип рада, обртно магнетско поље, врсте асинхроних машина, клизање, заменска шема, израз за момент, механичка карактеристика, промена брзине обртања, губици и биланс снаге. Статички енергетски претварачи за напајање трофазних асинхроних мотора. Монофазни асинхрони мотори. Синхроне машине: елементи конструкције и принцип рада, обртно магнетско поље, врсте синхроних машина, механичка карактеристика, губици и биланс снаге. Синхрона машина напајана из извора променљиве учестаности. Основи електромоторних погона. Примери индустријских погона и погона електричних возила.
Предавања. Рачунске и лабораторијске вежбе. Консултације.
Стојић Томислав, Шкатарић ДобрилаЕлектричне машине за студенте машинског факултета2021Машински факултет, БеоградСрпски језик
Вукосавић СлободанЕлектричне машине2010Академска мисао, БеоградСрпски језик
Неделјковић Милош, Срдић СрђанЕнергетски претварачи 1 – основне топологије енергетских претварача2016Академска мисао, БеоградСрпски језик
Релјић ДејанЗбирка задатака из електричних машина за студијски програм Мерење и регулација2022Факултет техничких наука, Нови СадСрпски језик