Predmet: Rasprostiranje zagađenja u životnoj sredini (17 - Z578)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastInženjerstvo zaštite životne sredine

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2007..

Sticanje teorijskog i praktičnog znanja (kroz niz računskih primera) i osposobljavanje studenata za praktričan rad u oblasti rasprostiranja zagađenja u životnoj sredini.
Stečena znanja student treba da koristiti u daljem usavršavanju i obrazovanju kao i pri rešavanju praktičnih inženjerskih problema iz domena rasprostiranja zagađujućih materija u životnoj sredini.
Teorijska nastava: Uvodna predavanja (predmet proučavanja, nivoi proučavanja i zakoni konzervacije). Opšti model difuzije. Zakon konzervacije mase. Proces difuzije - trenutna difuzija iz tačkastog izvora. Uticaj graničnih uslova. Konvekcija i difuzija trenutnog tačkastog izvora. Konvekcija i difuzija kontinualnog tačkastog izvora. Osnove turbulentnog strujanja i profili brzine. Tangentni napon i disperzija. Reakcije, izmene i međufazni prelaz. Transport čestica. Praktična nastava (računske vežbe): računske vežbe prate teorijsku nastavu i na taj način doprinose boljem razumevanju gradiva i upotpunjuju stečena znanja. Praktična nastava uključuje i izradu projektnog zadatka.
Predavanja, vežbe, seminarski radovi, konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva praćen sa karakterističnim primerima radi boljeg razumavanja izloženog gradiva. Na vežbama koja prate predavanja rade se karakteristični zadaci i primeri iz prakse. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju konsultacije. Da bi student polagao ispit treba da ispuni predispitne obaveze i to da redovno prisustvuje predavanjim i vežbama, uradi projektni zadatak.
Bukurov M., Bikić S., Tašin S., Čepić Z.Rasprostiranje poremećaja - skripta2015FTN, Novi SаdSrpski jezik
Bukurov M., Bikić S., Tašin S., Čepić Z.Rasprostiranje poremećaja - zbirka zadataka2015FTN, Novi SadSrpski jezik
Bird, R.B., Stewart, W.E., Lightfoot, E.N.Transport Phenomena2002John Wiley and Sons, New YorkEngleski
Slattery J.C.Advanced Transport Phenomena1999Cambridge University PressEngleski