Доц. др Јелена Ковачевић један од аутора награђеног патента од стране Светске организације за интелектуалну својину


29.11.2016. - 13:48 

Овогодишњу награду Светске организације за интелектуалну својину за најбољи патент - WIPO Medal for Inventors - добио је заједнички научно-истраживачки тим Истраживачко-развојног института РТ-РК из Новог Сада и Центра за унапређење животних активности из Београда, за проналазак под називом: „Дво-микрофонски поступак утишавања амбијенталне буке са применом у мобилном телефону“.

Аутори проналаска су: др Јелена Ковачевић, доцент на Факултету техничких наука, Одсек за рачунарску технику и рачунарске комуникације; др Зоран Шарић, научни саветник у Центру за унапређење животних активности из Београда; мр Станислав Очовај и Роберт Печкаи-Ковач из Истраживачко-развојног института РТ-РК.

Награђеним патентираним проналаском елиминише се амбијентална бука приликом комуникације мобилним телефоном. Баш овај проналазак је америчка компанија Cirrus Logic, Inc. имплементирала у мобилни телефон и очекује се да ће нове могућности елиминације амбијенталне буке у комуникацији повећати конкурентност и потражњу за овим производом на тржишту.

Говорећи о награђеном патенту, доц. др Јелена Ковачевић је навела да је на развоју  алгоритма који доприноси утишавању позадинске буке радио интердисциплинарни тим истраживача. „Један део проблема био је да се направи алгоритам који утишава амбијенталну буку, а други како да се алгоритам пребаци на неку реалну платформу. За то је потребно озбиљно знање, јер сам алгоритам, чак и кад даје одличне резултате - не значи ништа ако не може нигде да се примени. Ми смо озбиљним заједничким радом направили тај прескок и развили алгоритам који ради на наменској платформи и који је данас, у оквиру мобилних телефона, на тржишту“, рекла је доц. др Јелена Ковачевић.

А до добрих резултата, које је препознала и Светска организација за интелектуалну својину, како каже доц. др Јелена Ковачевић, дошло се управо због тога што су у истраживачко-пројектни тим који је радио на патенту окупљени људи који имају различита знања и који се баве различитим пољима истраживања, од алгоритма, преко рада са реалним платформама, рада са дигиталним сигнал процесорима и системским подршком, и управо се тај спој различитих специјалности показао веома успешним.

Доц. др Ковачевић је још казала да у оквиру Института РТ-РК постоји патентно одељење, те да је до сада регистрован значајан број патената, што у Србији, што ван граница земље. Награда WIPO Medal for Inventors је лепо признање које потврђује да је и у Србији препознато да Институт негује висок стандард у истраживањима и пројектима на којима ради. У оквиру Института се увек ради са најновијим и најсложенијим технологијама, а резултат тог рада су квалитетни пројекти, чији је најбољи пример управо награђени патент.

Награда је уручена 15. новембра у Београду, на свечаности која је организована поводом 96 година постојања Завода за интелектуалну својину Србије.
 

  • Није могуће приказати слику.