Свечано отворен SeNs WETLANDS пројекат

22.11.2017. - 09:03

Свечаност поводом отварања пројекта „Active Sensor Monitoring Network and Environmental Evaluation for Protection and Wise use of Wetlands and Other Surface Waters - SeNs WETLANDS“ Interreg IPA програма прекограничне сарадње Хрватска-Србија 2014-2020 одржала се у четвртак 21. новембра 2017. године на Факултету техничких наука.

Главни циљ SeNs WETLANDS пројекта је развој интегрисаног прекограничног мониторинг система за потребе заштите животне средине и биодиверзитета, чиме ће се обезбедити нова прекогранична корелација и евалуација података.

На свечаном отварању гостима су значај овог пројекта истакли Бранкица Табак подсекретар Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине и проф. др Раде Дорословачки декан Факултета техничких наука док је доцент Јелена Радић, руководилац SeNs WETLANDS представила циљеве и предстојеће активности у реализацији пројекта.

Носилац пројекта је Факултет техничких наука, а у реализацији предвиђених активности ће учествовати истраживачи и наставници са Департмана за енергетику, електронику и телекомуникације и Департмана за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду. Проф. др Ирена Галић, продеканица за знаности последипломске студије Факултета електротехнике, рачунарства и информацијских технологија из Осијека, господин Горан Крмчевић, помоћник директора Покрајинског завода за заштиту природе из Новог Сада и господин Никола Крижанац, директор Јавне установе за управљање заштићеним природним вриједностима Вуковарско-сријмске жупаније, представили су своје институције-партнере на пројекту.

Пројекат SeNs WETLANDS укупне вредности 390.820,90 € бави се заштитом мочварних станишта као најугроженијих еколошких система у Европи и свету. На посматраним подручјима планирано је да се поред континуираног праћења квалитета воде применом активне бежичне сензорске мреже периодично ради анализа физичко-хемијских параметара воде аналитичким и новим оптичким сензорским методама на основу чега ће се одредити препоруке и смернице за постављање и одржавање заштитног вишенаменског вегетационог појаса на насипима и обалама мочварних станишта у близини пољопривредног земљишта. Сви резултати активности јединственог прекограничног мрежног мониторинг систем за прикупљање, евалуацију, обраду и презентацију података ће бити доступни широј јавности путем интернет странице пројекта. Такође, предвиђене су и едукативне активности за децу у основним школама, као и јавне расправе и обуке заинтересованих група локалних заједница.

Више фотографија можете видети у галерији.

• Није могуће приказати слику.