Одржана радионица у оквиру пројекта V4Participation

16.11.2018. - 09:35

У Славоницама у Чешкој, одржана је друга радионица у оквиру пројекта V4Participation: FOSTERING EDUCATION ON PARTICIPATORY PROCESSES IN URBAN AND REGIONAL PLANNING, финансираног од стране Висеградског фонда чији је координатор Факултет техничких наука.
Трећа у низу пројектних активности, и ова радионица, одржана од 23. до 26. октобра 2018. године, била је усмерена ка основној теми пројекта – успостављању сарадње и дисеминације добре праксе партиципативних процеса у урбанистичком и регионалном планирању са циљем њиховог укључивања у наставни процес. Пројекат подржава учешће јавности кроз bottom-up процес, у коме се стварају нови урбани квалитети који доприносе одрживости и креативности.

Радионицу у Славоницама организовали су партнери пројекта – Архитектонски институт ARCHIP /Праг и Центар за будућност/Славонице. Тема радионице је дефинисана имајући на уму питања квалитета живота и узроке демографске динамике Славоница, а специфично везане за одлив становништва, са једне, и њихов повратак у насеље и досељавање нових становника, са друге стране. Циљ радионице је био доношење закључака које заједница насеља и њене институције могу даље користити у сврху боље контроле над демографским променама, имајући у виду специфичан карактер малог града – културног центра са бурном историјом, смештеног уз саму границу Чешке и Аустрије.

Тему је истраживао међународни интердисциплинарни тим од четрнаест студената са четири факултета (ARCHIP, Факултет природних наука у Прагу, Архитектонски факултет у Прагу и Факултет техничких наука у Новом Саду). Студенти су анализирали искуства и ставове становника кроз ненаметљиву опсервацију токова активности у насељу и интервјуе са становницима различитих профила, укључујући и представнике градске власти. Најважнији закључци истраживања односили су се на културолошки контекст града, могућности ширења, приступа и повезивања града са околином, повећање броја радних места, саобраћај и безбедност, лични доходак грађана, живот млађих и старијих становника, однос према UNESCO-у и друго.

Чланови конзорцијума пројекта V4Participation из Србије, Чешке, Пољске и Мађарске имали су прилику да тестирају нове видове сарадње, као и да учествују у процесу учења и истраживања прилагодљивих мултидисциплинарних тимова састављених од студената различитих образовних профила.

Наредна радионица биће одржана у пролеће 2019. године у Новом Саду, а њена припрема је већ у току.

• Није могуће приказати слику.