Радионица V4participation у оквиру пројекта Вишеградског фонда

21.05.2019. - 10:13

Радионица у оквиру пројекта v4Participation – Fostering education on participatory processes in urban and regional planning одржана је 8. и 9. маја на Факултету техничких наука.
На радионици су учествовали студенти четврте године Департмана за архитектуру и урбанизам у оквиру предмета Синтезни пројекат, који су уз менторство наставника и сарадника са департмана (проф.др Милица Костреш, Ранка Меденица Тодоровић, Растко Ножинић и Ивана Мараш) и партнера на пројекту радили на дизајну просторно-тематских целина на подручју Новог насеља.
Радионица је спроведена на основу претходног рада студената током семестра са становницима овог дела града. Семестрални задаци и партиципативне активности на терену дефинисани су и реализовани у сарадњи са партнерском организацијом Ново културно насеље из Новог Сада, која реализује различите културно-уметничке програме, подстиче учешће грађана и заступа интересе локалне заједнице.

Током семестра студенти су обилазили терен и спроводили анкете са грађанима, а организовани су и дубински интервјуи и фокус групе као облици партиципације, у циљу прикупљања информација о ставовима и преференцијама корисника простора. На овај начин студентима је представљена методологија рада која кориснике ставља у фокус дизајнерског процеса, чиме је формирана је основа за креирање решења у складу са потребама људи за који се дати простор планира и пројектује. Након процеса анализе и прикупљања података кроз партиципативну праксу у току семестра, студенти су на дводневној радионици израдили идејна решења која су затим презентовали пројектним партнерима и становницима Новог насеља.

Пројекат v4Participation усмерен је ка недостатку систематског приступа у образовању стручњака који се баве планирањем и уређењем грађене средине, односно недовољној интеграцији практичног искуства у партиципацији грађана. Координатор овог пројекта је Факултет техничких наука, а пројекат је финансиран од стране Вишеградског фонда. Чланове конзорцијума чине партнери из Чешке (Architectural Institute ARCHIP из Прага и Centre for the future из Славоница), Пољске (Open Territory Foundation и E-Humanistics са Univerziteta Maria Curie-Skłodowska  из Лублина)  и Мађарске (Hungarian Contemporary Architecture Centre из Будимпеште).

Није могуће приказати слику.