Стручна екскурзија студената Департмана за механизацију и конструкционо машинство у Немачкој

12.06.2019. - 07:35

У оквиру пројекта „LogEng“ који се сваке године одржава у организацији Департмана за механизацију и конструкционо машинство, Универзитета примењених наука Јужна Вестфалија из Мешеде,  СР Немачка и Универзитета Рур из Бохума, СР Немачка, организована је стручна екскурзија у Немачкој за студенате завршне године Механизације и конструкционог машинства.

Кроз пројекат „LogEng“студенти стичу знања и искуства из пројектовања машина унутрашњег транспорта, тј. из интралогистике. Екскурзију су предводили ванр. проф. Сања Бојић и асистент Никола Иланковић. Током једнонедељне студијске посете, студенти Факултета техничких наука из Новог Сада су имали прилике да сарађују са својим колегама из Немачке на студији случаја планирања и развоја фабрике и логистичких система.

Током екскурзије, која је трајала од 01. 06. 2019. до 09. 06. 2019. године, студенти су имали веома занимљив програм. На почетку су имали туристичко разгледање града Дизелдорфа. Затим су у граду Мешеде имали радионице у оквиру пројекта „LogEng“, на којима су са студентима из Немачке симулирали логистичке процесе помоћу софтвера и бирали најоптималнија решења. Потом су обишли Транспортну фабрику у Мешеде. Уследила је посета Универзитету Рур из Бохума где су настављене радионице. После успешних радионица стигао је и дан за одмор и одлазак на излет до језера Хенеси, где су посетили и адреналински парк у Витенбергу. Затим је организована стручна посета фабрици „Invite GmbH“, у Леверкузену где су се студенти упознали са производњом компоненти за фармацеутску индустрију и улогом машинства и логистике у фармацији. Уследила је посета фабрици „Covestro“ где су домаћини показали студентима производњу сировина за хемијску индустрију и указали на значај интралогистике у модерним производњама. На крају је организовано туристичко разгледање Келна где су студенти имали прилике да се упознају са културно-историјским наслеђем Келна. Најјачи утисак је оставила Катедрала у Келну, грађена у готском стилу између 1248. и 1880. године.

Током екскурзије договорена је сарадња између Департмана за механизацију и конструкционо машинство и Универзитета примењених наука Јужна Вестфалија из Мешеде. У оквиру договорене сарадње, наши студенти ће имати прилике да проведу семестар или два у Немачкој. Такође, договорена је могућност стучне праксе наших студената у Немачкој током које би се упознали са модерним тенденцијама у производњи и логистици.

Није могуће приказати слику.