Predmet: Arhitektura i grad srednjeg veka (17 - A141A)

KategorijaAkademsko-opšteobrazovni
Naučna oblastIstorija, nasleđe i zaštita

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2007..

Osnovni cilj premeta je upoznavanje studenata sa procesom nastajanja arhitektonskih oblika i razvoja naselja u kontekstu srednjovekovnih civilizacija. Poseban cilj predmeta je razvoj veština i znanja za primenu specifičnih srednjovekovnih stvaralačkih ideja i tehnika građenja u savremenom stvaralaštvu.
Osnovno poznavanje arhitektonskih tipova, konstrukcijskih sklopova, tehnika građenja i stilskih odlika građevina u srednjem veku. Poznavanje principa i procesa naseljavanja u Evropi od V do XV veka, kao i tipova naselja čiji su delovi sačuvani u tkivu savremenih naseobina.
Religijski kontekst arhitekture i naselja; Srednjovekovno društvo, kultura, estetika i njihov uticaj na arhitektonske programe i koncept naselja; Ranohrišćanska i vizantijska arhitektura; Razvoj srednjovekovne arhitekture u Zapadnoj Evropi (preromanska, romanska i gotska arhitektura); Rubna područja Evrope i njihov uticaj na arhitekturu i urbanizam; Profana arhitektura i fortifikacije; Geneza i razvoj srednjovekovnih naselja; Tipologija urbanističkih elemenata u srednjem veku; Prepoznavanje srednjovekovnih delova urbane matrice u savremenim naseljima.
Predavanja. Konsultacije. Kolokvijumi, pismeni ispit
Grupa autoraAtlas arhitekture2005Građevinska knjiga, BeogradSrpski jezik
Milić, BrunoRazvoj grada kroz stoljeća 22000Školska knjigaHrvatski
Kurtović-Folić, NađaRazvoj arhitekture i naselja 12002skriptaSrpski jezik