Predmet: Analiza podataka o stanju okoline (17 - Z305A)

Naučna oblastInženjerstvo zaštite životne sredine

Program se primenjuje od 01.10.2007..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Hemijski principi u inženjerstvu zaštite životne sredinedada
Hemijski principi u inženjerstvu zaštite na radudada

Predmeti kojima je preduslov predmet Analiza podataka o stanju okoline

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Separacioni procesi u inženjerstvu zaštite životne sredinedane
Sticanje osnovnih znanja, inženjerskih kompetencija i akademskih veština o analizi podataka u domenu inženjerstva zaštite voda, vazduha i zemljišta. Upoznavanje sa savremenim metodama separacije, planiranja eksperimenta, obrade i analize eksperimentalnih podataka.
Stečena znanja student će koristiti pri inženjerskoj i analitičkoj proceni i statističkoj obradi podataka o nivoima kontaminacije, načinima depozicije i separacije i dinamici disperzije zagađujućih materija u različitim biotskim i abiotskim matriksima životne sredine.
Struktura čistih supstanci. Osobine i ponašanje gasova, čvrstih i tečnih supstanci. Disperzni sistemi. Rastvori. Fazne ravnoteže, pravilo faza, dvokomponentni i trokomponentni sistemi. Fizička i hemijska adsorpcija, toplota adsorpcije, adsorpciona kinetika i ravnoteža. Primena adsorpcije u inženjerstvu. Kataliza, katalitičke reakcije, teorije heterogene katalize, homogena kataliza. Eksperiment u praksi, pristup eksperimentalnom istraživanju, planiranje eksperimenta. Tipovi grešaka, sistematske greške, grube greške, slučajne greške. Tačnost i preciznost dobijenih rezultata merenja. Izražavanje analitičkih podataka. Grafička analiza rezultata eksperimenta. Statistička obrada rezultata eksperimenta. Metode analize. Hemijske, senzorne, biohemijske i instrumentalne metode. Spektroskopija, teorijske osnove i vrste spektroskopije. Instrumenti u optičkoj spektroskopiji. Teorijske osnove metoda razdvajanja. Hromatografske analitičke metode.
Predavanja. Laboratorijske i računske vežbe. Konsultacije, zajedničke i individualne. Tokom semestra studenti su obavezni da prisustvuju predavanjima, računskim i laboratorijskim vežbama. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza, studenti izlaze na pismeni i usmeni ispit. Pismeni deo ispita se može polagati kroz formu dva kolokvijuma.
Pantelić, I.Uvod u teoriju inženjerskog instrumenta1976Radnički univerzitet "Radivoj Ćirpanov", Novi SadSrpski jezik
Marjanović, N.Instrumentalne metode analize : metode razdvajanja. I/12001Tehnološki fakultet, Banja LukaSrpski jezik
M. Turk Sekulić, J. Radonić, M. Vojinović MiloradovAnaliza podataka o stanju okoline - Interna skripta2017Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
D.A. Skoog, D.M. West, F.J. HollerFundamentals of Analytical Chemistry1992Saunders College Pub.Engleski