Predmet: Sistemi za podršku planiranju poslovnih resursa (17 - IZOO50)

Naučna oblastInformaciono-komunikacioni sistemi

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Uvod u inženjerstvo informacionih sistemadada
Poslovni informacioni sistemidane
Cilj predmeta je osposobljavanje studenata za razumevanje koncepta integrisanih poslovnih procesa, korišćenjem sistema za podršku planiranju poslovnih resursa. Studenti će razumeti tehnološka i softverska rešenja koja se frekventno primenjuju u tom domenu rada i poslovanja realnih sistema i steći neophodne kompetencije za njihovu primenu.
Studenti koji odslušaju predmet i polože ispit će, u ishodu obrazovanja, ovladati neophodnim znanjima o sistemima za podršku planiranju poslovnih resursa i ovladati značajnim brojem metoda, tehnika i veština u radu u datom području. Takođe, studenti će biti osposobljeni da učestvuju u implementaciji takvih sistema, da aktivno koriste softverska rešenja za datu namenu, da vrše neophodne analize i daju kompetentne preporuke pri izboru i implementaciji softverskih rešenja.
U okviru predmeta će se obrađivati sadržaji kao što su: sistemi za podršku planiranju poslovnih resursa, bazični koncepti, trendovi razvoja i primene ovih sistema, upotreba u kompanijama u Srbiji i svetu, izbor i implementacija sistema za podršku planiranju poslovnih resursa, prepreke i barijere u implementaciji sistema, ključne komponente sistema za podršku planiranju poslovnih resursa, faze implementacije sistema za podršku planiranju poslovnih resursa, zaštita u sistemima za podršku planiranju poslovnih resursa.
Nastava na predmetu obuhvata predavanja sa primerima poslovnih informacionih sistema, strategije i pristupe implementaciji sistema za podršku planiranju poslovnih resursa i pristupe i modele procene uspeha, odnosno efektivnosti implementiranih rešenja. Vežbe se odvijaju u laboratoriji uz pomoć računara i u okviru vežbi se podstiče samostalan rad i rad u grupama na izradi prototipa softverskih rešenja u domenu sistema za podršku planiranju poslovnih resursa.
Stefanović, D., Sladojević, S.Sistemi za podršku planiranju poslovnih resursa u organizacijama u Srbiji2016Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Marianne BradfordModern ERP: Select, Implement & Use Todays Advanced Business Systems2010lulu.comEngleski
Hawking PaulEnterprise Resource Planning Systems in a Global Environment2008IGI GlobalEngleski
Thomas F. Wallace, Michael H. KremzarERP: Making It Happen: The Implementers Guide to Success with Enterprise Resource Planning2001Johan Wiley & Sons, Inc.Engleski