Predmet: Fotografija u scenskom dizajnu 1 (12 - ASO11)

KategorijaUmetnički
Naučna oblastUmetnost primenjena na arhitekturi, tehniku i dizajn

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Predmet Fotografija 1 ima za cilj da studente iz arhitektonskog polja upozna sa stvaralačkim, tehnološkim i istorijskim okolnostima vezanim za ovaj medijum. Stvaralačko umetnički aspekat ima za zadatak da studente uputi u umetničke procese čime će obogatiti njihovu kreativnost i u drugim poljima delovanja. Upoznavanje sa tehnološkim i istorijskim razvojem fotografije će studentima omogućiti razumevanje tehničkih osnova fotografije i ustanoviti relacije između umetničkih i fotografskih zahteva i mogućnosti upotrebe fotografiji u polju arhitekture.
Ishod predmeta je poznavanje tehnologije proizvodnje fotografskih slika i očekivanih zahteva u pripremi i realizaciji arhitektonskih projekata. Ishod predmeta je i umetnički portfolio koji je rezultat stvaralačkih izazova u umetnosti fotografije.
Predmet sadrži predstavljanje tehničkih i tehnoloških osnova fotografije, izbora iz istorijsko fotografskih tema i savremene fotografske produkcije na umetničkom i primenjenom planu. Tokom semestra se stalno radi na snimanju i ozboru fotorafija za ispitni portfolio.
Nastava se ostvaruje kroz časove kritičkih radionica, praktičnih bežbi i konsultacija. Kritičke radionice se sastoje od predavanja, razgovora i kritike studentskih radova.
Barbara London; Jim Stone; John UptonPhotography2007PearsonEngleski
Barbara London, Jim Stone, John UptonPhotography: The Essential Way2007Prentice HallEngleski
Vels, L.Fotografija2006Klio, BeogradSrpski jezik
Zontag, S.O fotografiji2005Kulturni centar, BeogradSrpski jezik