Предмет: Технологије и платформе за управљање електронским садржајима и документима (17 - SIT032)

КатегоријаАкадемско-општеобразовни
Научна областПримењене рачунарске науке и информатика

Одсек за примењене рачунарске науке и информатику

Програм се примењује од 01.10.2010..

Циљ предмета је оспособљавање студената за пројектовање дигиталних архива и система за управљање документима.
Познавање алата и техника за развој дигиталних архива и система за управљање документима. Студент је компентентан да имплементира и одржава системе дигиталних архива и системе за управљање документима.
Дигиталне архиве: појам, преглед карактеристика. Модели докумената: Равни, структурирани, вишејезични, мултимедијални. Модели колекција докумената: централизовани, дистрибуирани. Складиштење докумената. Претраживање колекција докумената: модели претраживања, упитни језици, индекси, интеракција са корисником, имплементација. Метаподаци и прикупљање у дистрибуираним колекцијама. Колаборација корисника на формирању докумената. Стандарди у области дигиталних архива и управљања документима.
Облици извођења наставе су: Предавања, рачунарске вежбе, израда домаћих задатака и консултације. На предавањима се коришћењем потребних дидактичких средстава, излажу садржаји предмета и стимулише се активно учешће студената постављањем питања. Практични део градива студенти савладавају на рачунарским вежбама кроз обавезне задатке које решавају уз помоћ извођача наставе или самостално и кроз самосталну израду обавезних домаћих задатака. Студент је обавезан да демонстрира самосталност у решавању задатака, односно да демонстрира разумевање решења.
Manning, Ch., Raghavan, P., Schütze, H.An Introduction to Information Retrieval2009Cambridge University PressЕнглески
Ивановић, Д., Милосављевић, Б.Управљање дигиталним документима2015Факултет техничких наука, Нови СадСрпски језик
Предметни пројекатдада30.00
Домаћи задатакдада5.00