Predmet: Priprema i konekcija obnovljivih izvora na mrežu (17 - EOS313)

KategorijaStručni
Naučna oblastEnergetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2009..

Sticanje znanja iz oblasti tehnika i metoda povezivanja obnovljivih izvora energije na električnu mrežu.
Studenti će biti upoznati sa problematikom povezivanja sistema obnovljivih izvora energije na distributivnu mrežu. Takođe će posedovati znanja o tehnikama i načinima rešavanja pomenute problematike povezivanja.Studenti će biti osposobljeni da samostalno izvršavaju zadatke u cilju povezivanja obnovljivih izvora na električnu mrežu.
Uvod. Principi konverzije solarne, energije vetra, vode i biomase u električnu energiju. Opis osnovnih delova sistema solarnih, vetro, hidro i pogona biomase. Postojeće regulative i pravila za spajanje elektrana na distributivnu mrežu. Načini i tehnike povezivanja solarnih i vetro sistema na mrežu. Karakteristike rada sistema koji je povezan na distributivnu mrežu. Karakteristike ostrvskog režima rada. Problematika i neutralisanje prelaska u ostrvski režim rada. Problematika povećanja struja kratkih spojeva prilikom priključenja sistema na mrežu. Problematika pravilnog izbora zaštitnih komponenti instalacije generatorskog sistema. Ponašanje sistema u situacijama kratkog spoja. Ponašanje sistema u situacijama preopterećenja. Pitanje kvaliteta električne energije. Prenaponska zaštita sistema. Analiza i poređenja karakteristika komercijalno dostupnih rešenja. Zahevi za povezivanje na električnu mrežu. Ispunjenost zahteva. Simulacioni alati za proveru ispunjenosti uslova za povezivanje na mrežu.
Predavanja i auditorne vežbe su namenjenu uvođenju studenata u problematiku pripreme i povezivanja sistema obnovljivih izvora na distributivnu mrežu. Na laboratorijskim vežbama studenti će biti upoznati sa nekoliko komercijalno dostupnih rešenja povezivanja sistema na mrežu.
Ljiljana Pilić Rabadan, Darko Stipančev, Zoran MilasHidroenergetska i aeroenergetska postrojenja1996Školska knjiga ZagrebSrpski jezik
Shoaib KhanIndustrial Power Systems2007CRC PressEngleski
Testdada10.00