Предмет: Управљање ризиком и одрживи развој насеља (17 - URZP21)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областУправљање ризиком од катастрофалних догађаја и пожара
МултидисциплинарнаДа

Департман за архитектуру и урбанизам

Програм се примењује од 01.10.2011..

Стицање знања која ће омогућити инжењерима за управљање ризиком од катастрофалних догађаја и пожара активно учешће и сарадњу са другим учесницима у процесу просторног планирања, тако да анализе ризика и рањивости у насељеним подручјима буду саставни део већ почетних фаза израде планских докумената и стратешког планирања одрживог развоја насеља.
Стечена теоријска и примењена знања омогућују идентификацију компонената ризика од појаве катастрофалних догађаја и пожара и рањивости насеља при анализи подручја које је предмет планирања, спровођење поступка анализе ризика и рањивости у урбаним подручјима, као и формулисање решења које треба да буду размотрена у процесу планирања. Стечена знања омогућују разумевање процеса просторног и урбанистичког планирања и сагледавање постојећих квалитета и вредности окружења.
Врсте планских докумената у урбанистичком и просторном планирању. Актуелни прописи из области просторног планирања и урбанистичког пројектовања. Елементи одрживости развоја насељених места. Значај и развој градова кроз историју. Урбанизација као процес. Савремени градови, њихове карактеристике и проблеми. Функционисање градских система. Одрживи развој градова. Савремени приступ планирању одрживих градова. Анализа могућности инкорпорације анализе ризика у оквиру важећих законских решења. Идентификација и анализа ризика од катастрофалних догађаја и пожара у припреми планске документације. Појам рањивости. Анализа постојећих планова и сагледавање примењених концептуалних решења са аспекта заштите од катастрофалних догађаја и пожара. Студије случаја – анализа важећих планских докумената (свих нивоа) и анализа догађаја из претходног периода.
Предавање, семинарски рад, презентација гостујућег предавача, консултације.
Мијић Вучковић, Ј.Град – јуче, данас, сутра2005Народна књига, БеоградСрпски језик
Група аутораСтратешки оквир за одрживи развој Србије2004Институт за архитектуру и урбанизам СрбијеСрпски језик
United Nations Human Settlements Programme (UN-HABITAT), 2010Land and Natural Disasters2010United Nations Human Settlements ProgrammeЕнглески
United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat)Enhancing Urban Safety and Security — Global Report on Human Settlements 20072007Earthscan, LondonЕнглески