Predmet: Elektrotehnička postrojenja i električna vuča (06 - S0I51Ž)

Naučna oblastTehnologije transportnih sistema

Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije

Program se primenjuje od 01.10.2007..

Predmeti kojima je preduslov predmet Elektrotehnička postrojenja i električna vuča

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Bezbednost železničkog saobraćajadane
Sticanje znanja o osnovama stabilnih i mobilnih električnih postrojenja železnice: projektovanja, održavanja i rekonstrukcije električnog napajanja, električnih elemenata i karakteristika signalno sigurnosnih uređaja i stabilnih pretvarača i postrojenja elektrovuče.
Celovito shvatanje elektroenergetskog sistema železnice. Saznanja o funkcionisanju osnovnih elemenata za regulisanje soabraćaja vozova, bezbednosno–tehnološki uslovi njihovog razvoja i korišćenja. Saznanja o uslovima očuvanja lične bezbednosti, bezbednosti putnika i robe i kontinuiteta rada SS uređaja u elektroenergetskom okruženju. Mogućnost analize i proračuna električnih pogonskih sklopova u električnoj vuči, kao i pretvaračkih sklopova u lokomotivama, putničkim i teretnim vagonima i drugim željezničkim vozilioma.
Osnovni pojmovi iz elektrotehnike, elektronike i modernih digitalnih kola. Primena elektronskih principa u energetici - sklopovi/pretvarači energetske elektronike. Sistemi signalizacije na železnici, stanični signalno sigurnosni uređaji. Tehnička sredstva za regulisanje i obezbeđenje saobraćaja na međustaničnom rastojanju. Tehnička sredstva za kontrolu zauzetosti koloseka i skretnica. Uređaji za regulisanje i obezbeđenje železničkog i drumskog saobraćaja na mestu njihovog ukrštanja u nivou. Tehnička sredstva za automatsko zaustavljanje voza. Sistem dispečerske centralizacije. Savremeni sistemi za upravljanje kretanjem vozova. Osnove sistema veza na železnici. Stabilna postrojenja električne vuče, sistemi elektrovuče, elektrovučne podstanice, kontaktni vod. Principi rada elektromotornih pogona u električnim vučnim vozilima. Primena električne energije u putničkim i teretnim vagonima i dugim željezničkim vozilima.
Auditorna predavanja i vežbe. Posete železnici: signalno-sigurnosni sektor, sektor kontinualnog napajanja lokomotiva električnom energijom, remontne hale lokomotiva, vagona i dr. vozila.
Kopić ĐorđeTehnologija železničkog saobraćaja2006FTN izdavaštvoSrpski jezik
Zajednica jugoslovenskih železnicaPravilnik 400 o održavanju SS poslojenja1985ŽELNID BeogradSrpski jezik
Zajednica jugoslovenskih železnicaPravilnik 213 o održavanju stabilnih postrojenja električne vuče na prugama1985ŽELNID BeogradSrpski jezik
Zajednica jugoslovenskih železnicaUputstvo 264 za merenje i ispitivanje kontaktne mreže na prugama JŽ1989ŽELNID BeogradSrpski jezik