Predmet: Hemijski principi u inženjerstvu zaštite životne sredine (17 - Z109)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastInženjerstvo zaštite životne sredine

Program se primenjuje od 01.10.2001..

Predmeti kojima je preduslov predmet Hemijski principi u inženjerstvu zaštite životne sredine

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Analiza podataka o stanju okolinedada
Zagađenje ambijentalnog vazduhadada
Analiza i procena stanja kvaliteta vazduhadada
Uvođenje studenata tehničkih struka u osnove i zakonitosti hemijskih principa u inženjerstvu zaštite životne sredine.
Nakon odslušanog kursa i položenog ispita, student će moći da: Definiše i primeni fundamentalne hemijske principe i razume veliki broj hemijskih procesa i fenomena reagovanja koji se javljaju u oblasti Inženjerstva zaštite životne sredine.
Osnovni principi zelene hemije. Tipovi i karakterizacija organskih jedinjenja. Hemizmi organske hemije. Klasifikacija organskih polutanata. Toksilologija organskih jedinjenja. Koordinaciona jedinjenja. Koloidni sistemi u životnoj sredini. Osnovni principi analitičke hemije. Kvalitativana hemijska analiza. Kvantitativna hemijska analiza. Elementi glavnih grupa PSE, jedinjenja, hemijska reagovanja i ponašanje u medijumima životne sredine: vodonik, IA i IIA grupa; IIIA i IVA grupa; VA i VIA grupa; VIIA grupa. Elementi sporednih grupa PSE, jedinjenja, hemijska reagovanja i ponašanje u medijumima životne sredine: IB grupa: Cu, Ag, Au; IIB grupa: Zn, Cd, Hg; VIB grupa: Cr, Mo, W i VIIB: Mn i trijada gvožđa: Fe, Co, Ni. Transformacije i osnovne klase neogranskih zagađujućih materija.
Predavanja. Laboratorijske i računske vežbe. Konsultacije, zajedničke i individualne. Tokom semestra studenti su obavezni da prisustvuju predavanjima, laboratorijskim i računskim vežbama. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza, studenti izlaze na završni ispit koji se polaže u pismenoj (računski deo) i u usmenoj formi (teorijski deo). Pismeni deo ispita može se polagati kroz formu dva kolokvijuma.
M. Turk Sekulić, J. Radonić, M. Vojinović MiloradovHemijski principi - Interna skripta2017Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
M. Turk Sekulić, J. Radonić, M. Vojinović MiloradovRadna sveska, Praktikum sa uputstvima za vežbe iz predmeta Hemijski principi u inženjerstvu zaštite životne sredine2017Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Filipović, I., Lipanović, S.Opća i anorganska kemija I, II (odabrana poglavlja)1991Školska knjiga, ZagrebHrvatski
S. ArsenijevićOpšta i neorganska hemija (odabrana poglavlja)1998Naučna knjiga, BeogradSrpski jezik