Predmet: Kvalitet električne energije (17 - EE406)


Osnovne informacije

KategorijaStručno-aplikativni
Naučna oblastEnergetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije
MultidisciplinarnaNe
ESPB5
Matične organizacione jedinice predmeta

Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Program predmeta

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Predmet ima za cilj da studenta upozna sa savremenim problemima kvaliteta električne energije, koji u tržišnim uslovima rada elektroprivrede postaju jedno od merila rada EES-a. Cilj je da se student osposobi da razume, analizira, projektuje i istražuje široku lepezu problema kvaliteta električne energije, a pre svega pojave viših harmonika, brzih varijacija napona (propada, kratkih nestanka, poskoka i sl.), flikera i pogrešnog uzemljenja, kao i da primenjuje i kreira savremene standarde, preporuke i drugu tehničku literaturu, te da planira i spovodi složena merenja parametara kvaliteta u laboratoriji ili pogonu.
Student će se osposobiti da razume, analizira, projektuje i istražuje široku lepezu problema kvaliteta električne energije, da primenjuje i kreira savremene standarde, preporuke i drugu tehničku literaturu, kao i da planira i sprovodi složena merenja parametara kvalitea u laboratoriji ili pogonu.
Uvod: Pojam i osnovne definicije, Sistematizacija. Matematičke podloge: Furijeova transformacija, Nikvistova frekvencija i aliasing, Izbor prozorske funkcije. Potrošači i pojave koje degradiraju kvalitet električne energije: Energetski pretvarači - ispravljači, invertori, čoperi, regulatori napona, Kvarovi u EES, Rad sistema za automatsko ponovno uključenje (APU), Uticaj atmosferskih pražnjenja, elektrolučne peći i nelinearnih karakteristika električnih mašina i transformatora, Industrija - startovanje snažnih pogona, kompenzacija, rezonancija i sl. Posledice degradiranog kvaliteta: Pojava rezonancije u mreži, Uticaj na telekomunikacione signale, Uticaj na pokazivanje instrumenata, Uticaj na kontrolna kola, osetljive elektronske i mikroprocesorske sklopove (računari, elektronske vage i sl.), Uticaj na električne mašine, kablove i sl. Uticaj na rad industrijskog pogona sa primerima iz prakse. Praćenje kvaliteta električne energije: Merni sistemi i oprema, strategija i metode merenja, Metode analize i prezentacije rezultata merenja. Načini poboljšsanja kvaliteta: Standardi i preporuke, Harmonijski filteri, Aktivni filteri, Sistemi bezprekidnog napajanja, Statički kompenzatori. Podešavanje kvaliteta električne energije.
Primeniće se metod teorijskog izlaganja problema, matematičkog modelovanja, rešavanja zadataka sa realnim situacijama i parametrima, kao i laboratorijskog merenja i rada primenom savremenih uređaja i softvera.
AutoriNazivGodinaIzdavačJezik
Dugan, R.C. et al.Electrical power systems quality2003McGraw-Hill, New YorkEngleski
Katić, V.Kvalitet električne energije - viši harmonici : monografija 2002Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Predmetna aktivnostPredispitnaObaveznaBroj poena
Odbranjene laboratorijske vežbedada10.00
Predmetni(projektni)zadatakdada40.00
Testdada15.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorijaneda30.00
Prisustvo na laboratorijskim vežbamadada2.50
Prisustvo na predavanjimadada2.50
Ime i prezimeVid nastave
Nedostaje slika

Čorba dr Zoltan
Vanredni profesor

Predavanja
Nedostaje slika

Vekić dr Marko
Vanredni profesor

Predavanja
Nedostaje slika

Jarić Milica
Asistent

Auditorne vežbe
Nedostaje slika

Vojvodić Stefan
Asistent

Auditorne vežbe
Nedostaje slika

Vojvodić Stefan
Asistent

Laboratorijske vežbe
Nedostaje slika

Čorba dr Zoltan
Vanredni profesor

Laboratorijske vežbe
Nedostaje slika

Jarić Milica
Asistent

Laboratorijske vežbe
Nedostaje slika

Vekić dr Marko
Vanredni profesor

Laboratorijske vežbe