Predmet: Digitalni dizajn u arhitekturi i urbanizmu (12 - AD0001)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastTeorije i interpretacije geometrijskog prostora u arhitekturi i urbanizmu

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 08.10.2012..

Ovladavanje osnovnim softverskim alatima i programerskim veštinama u funkciji rešavanja različitih problema primenjenih u arhitekturi i urbanizmu.
Da stečena znanja primenjuju u daljem procesu obrazovanja kao i u budućem profesionalnom radu.
Uvod i definisanje pojma digitalnog dizajna u arhitekturi i urbanizmu. Istorija i teorija primene računarskih algoritama i programiranja u vizuelnim umetnostima, arhitekturi i urbanizmu. Primeri primene digitalnog dizajna u arhitekturi. Parametarski, generativni, interaktivni i dizajn baziran na analizama performansi. Rešavanje arhitektonsko-geometrijskih problema i prostornih instalacija pisanjem skriptova u programskom jeziku Processing ili primenom softverskih alata koji podržavaju paramaterski i generativni dizajn ( Rhino/Grasshopper).
Predavanja u amfiteatru ili računarskoj laboratoriji, vežbe u računarskoj laboratoriji. Tokom vežbi student je obavezan da uradi praktično orijentisane zadatke. Provera znanja se odvija kroz ispit, gde je student dužan da uradi i praktično primeni jedan od zadatih problema. Ispitni zadatak može biti povezan sa zadatkom iz predmeta iz izborne pozicije 3.
A. ChaszarBlurring the Lines: Computer-Aided Design and Manufacturing in Contemporary Architecture (Architecture in Practice)2006Academy PressEngleski
Y. Madkour, O. NeumannEmergent Programmatic Form-ation: Parametric Design Beyond Complex Geometries2009VerlagEngleski
M. GarciaArchitectural Design:The Patterns of Architecture2010WileyEngleski
B. KolarevicArchitecture in the Digital Age: Design and Manufacturing2005Taylor & FrancisEngleski