Predmet: Logičko projektovanje računarskih sistema 2 (06 - E230)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastRačunarska tehnika i računarske komunikacije

Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije

Program se primenjuje od 01.10.2005..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Logičko projektovanje računarskih sistema 1dane

Predmeti kojima je preduslov predmet Logičko projektovanje računarskih sistema 2

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Osnovi računarskih mreža 1dada
Odabrana poglavlja projektovanja fizičke arhitekturedada
Arhitekture i algoritmi DSP-a 1dada
Programska podrška u televiziji i obradi slike 1dada
Ovladavanje studenata osnovama računarskih sistema i njihovo osposobljavanje za projektovanje centralnog procesora i realizaciju jednostavnih asemblerskih programa.
Poznavanje osnovih pojmova, standarda i tehnologija iz oblasti računarskih sistema, kao i osposobljenost za projektovanje i realizaciju jednostavnih računarskih struktura.
Uvod (definicija strukture, jednoprocesorske i višeprocesorske strukture, funkcionalne jedinice, metodi sprezanja funkcionalnih jedinica). Projektovanje centralnog procesora (vremenski redosled signala, adresni režimi, mašinski jezik, opis procesora u VHDL jeziku, rukovanje procesorom). Projektovanje memorije (RAM, DRAM, FLASH memorije, metodi za povećanje pouzdanosti memorije, asocijativne memorije, brze memorije, skrivene memorije, rukovanje memorijom). Ulazno-Izlazni podsistem računarskih sistema (metodi i tehnike komunikacije U/I podsistema sa centralnim procesorom, periferne jedinice, rukovanje ulazom-izlazom). Prenosni putevi između funkcionalnih jedinica (standardi, ISA, PCI, itd.). Računarski sistemi sa više funkcionalnih jedinica. Lokalne mreže kao višeprocesorske strukture. Primeri projektovanja računarskih struktura pomoću VHDL (mikrokontroler, ALU). Asemblerski jezik. Makroasemblerski jezik. Sprega mašina-program. Primeri praktičnog programiranja uređaja.
Predavanja. Tutorijali. Računarske vežbe. Konsultacije. Studenti u toku semestra pohađaju predavanja i računarske vežbe. Stečeno znanje se proverava po završetku semestra, kada se u redovnim ispitnim terminima organizuje polaganje praktičnog dela. Ispit se polaže uz korišćenje računara i uz upotrebu literature.
V.KovačevićLOGIČKO PROJEKTOVANjE RAČUNARSKIH SISTEMA1996Univerzitet u Novom SaduSrpski jezik
Branislav AtlagićPROJEKTOVANjE RAČUNARSKIH SISTEMA, skripta1996Srpski jezik
Zoran KrajačevićPRAKTIKUM LABORATORIJSKIH VEŽBI1996Srpski jezik