Предмет: Управљање људским ресурсима у економији знања (17 - MBA309)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областЉудски ресурси и комуникације
МултидисциплинарнаДа

Департман за индустријско инжењерство и менаџмент

Програм се примењује од 01.10.2003..

Циљ предмета је усмерен на упознавање студената са савременим приступима управљању људским ресурсима и промењеном улогом појединца у условима стварања учећих организација и економије знања. Људски капитал чини основу успешности организација, посебно у условима сталних и непредвидивих промена. Значај сагледавања потенцијала појединаца, способности, особина личности, мотивације и посебно знања, представља основу за управљање људским ресурсима и развој запослених, а тиме и развој организације. Такође, циљ је и упознавање са основним персоналним предусловима за стварање пожељног организационог понашања и усклађивања циљева организације са циљевима запослених.
Формирање знања и ставова којима би се створили предуслови за стварање корисних знања употребљивих у реалности. Управљање људским ресурсима се у нашим организацијама препознаје као најслабији сегмент управљања, а сегмент који има највеће потенцијале. Практична знања и вештине усвојене на предмету представљају основу за стварање концепта управљања и развоја људских ресурса у економији знања.
Планирање људских ресурса; Регрутовање и селекција; Социјализација и развој запослених; Мотивисање и процена успешности; Предупређење конфликата; Стварање тимског учинка; Превазилажење стреса на послу; Основни концепт економије знања и карактеристике радника знања; Методе и технике за креирање мотивационих стратегија у економији знања.
Настава се изводи интерактивно, уз активно учешће студената у процесу наставе. Број вежби, студија случајева, практичних задатака је повећан, са циљем да се теоријски приступи практично приближе студентима и омогући лакше усвајање.
Tissen, R., Andriessen, D., Lekanne, F.Value-Based Knowledge Management1998Adison Wesley Longman, AmstredamЕнглески
Rene Tissen J., Daniel Andriessen, Frank R.E., Lekanne DeprezThe Knowledge Divident - creating high performance companies through value-based management2000Pearson EducationЕнглески
Lekanne Deprez, Frank R.E., Rene J. TissenZero Space. Moving Beyond Organizational limits2002Pearson EducationЕнглески
Noe, R.A., Hollenbeck, J.R., Gerhart, B., Wright, P.M.Human Resource Management2006McGraw-Hill/Irvin, New YorkЕнглески