Предмет: Оптимизационе и управљачке технологије у архитектонском пројектовању (12 - AT03)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областАрхитектонско-урбанистичко планирање, пројектовање и теорија

Одсек за аутоматику, геоматику и управљање системима

Програм се примењује од 01.10.2013..

Циљ предмета је упознати студенте са основним принципима оптимизације и оптималног пројектовања. Конкретно, студенти се упознају са класичним и савремним оптимизационим поступцима и могућношћу примене таквих поступака у области савременог архитектонског и урбанистичког пројектовања. Такође, студенти се упознају са основним принципима и методама анализе и пројектовања прилагодљивих, оптимизујућих и самооптимизујућих, еволутивних динамичких структура и система.
У оквиру предмета студенти се оспособљавају за препознавање, правилно формулисање и ефикасно решавање оптимизационих проблема. Упознају се са основним принципима оптималног пројектовања, те са расположивим алгоритмима и софтверским алатима. Такође, студенти се упознају са могућностима савремених отпимизационих и еволутивних динамичких система, те могућностима примене ових система и структура у решавању различитих типова практичних проблема.
1. Основни принципи оптимизације. Формална поставка оптимизационог проблема. Класификација оптимизационих проблема и алгоритам. 2. Класични оптимизациони поступци 2.1. Оптимизација без ограничења: једнодимензионе и вишедимензионе методе, аналитички и нумерички приступ, методе претраге 2.2. Линеарно програмирање 2.3. Основни принципи нелинеарног програмирања. Класичне нумеричке методе неконвексне оптимизације 3. Савремени глобални оптимизациони поступци 3.1. Еволутивни и генетски алгоритми 3.2. Оптимизација ројем честица 3.3. Оптимизација алгоритмом вештачке мравље колоније
1. предавања 2. аудиторне вежбе 3. лабораторијске вежбе
Димитри П. БертсекасНонлинеар Программинг1999Атхена Сциентифиц, Беллмонт МассацхуссетсЕнглески
Веyсел Гази, Кевин М. ПассиноСwарм Стабилитy анд Оптимизатион2011Спрингер, 2011Енглески