Предмет: Анализа и моделирање пословних процеса (17 - IZOO12)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областИнформационо-комуникациони системи

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 29.04.2014..

Циљ предмета представља овладавање основним концептима и прилазима који омогућавају: анализу и моделовање пословних процеса у различитим врстама предузећа, применом метода за израду модела пословних процеса поступцима интеграције и праћења процеса чији токови активности иду изван граница функција пословног система; динамичку алокацију ресурса као и конзистентност података и алата који подржавају интеграцију различитих ентитета животног циклуса предузећа.
Студенти ће бити оспособљени за креирање модела пословних процеса у индустријским предузећима, услужним организацијама и другим врстама пословних система, са циљем изградње комплетне репрезентације предузећа, од дефинисања мисије и стратегија, преко моделовања свих функција до одређивања кључних индикатора перформанси (КПИ) пословних процеса. Осим тога, студенти ће бити способни да примене алате који омогућавају предузећу да дели кључне информације/знања како би се постигла координација пословних процеса и кооперативно доношење одлука, и остварила интеграција пословних процеса у предузећу.
Основни концепти и дефиниције. Врсте пословних система – предузећа. Методологије за интеграцију псоловних процеса у предузећу. CIMOSA и GRAI концепти. IDEF0 методологија за израду модела пословних процеса. ARIS приступ моделирању и интеграцији пословних процеса. Референтни модел интеграције предузећа. A-R прилаз у интеграцији и моделирању предузећа. PLM као концепт интеграције предузећа. Увод у примену информационих технологија у интеграцији предузећа. Системи предузећа и њихова интеграција. Практични примери интеграције процеса у предузећу.
Предавања и лабораторијске вежбе се изводе у наменској лабораторији уз демонстрацију примене различитих метода и софтверских решења за интеграцију пословних процеса и система предузећа у реалним условима.
Тешић, З., и др.Организација и управљање пословним процесима2011Факултет техничких Наука, Нови СадСрпски језик
Wing, L.Enterprise architecture and Integration2007IGI GlobalЕнглески
Vernadat, F.B.Enterprise Modelling and Integration Principles and Application1996Chapman and HallЕнглески
Lefeber, E., Roorda, J.Modeling and analysis of manufacturing systems2006FU PressЕнглески