Predmet: Dizajn i tehnika scene 2 (17 - ASO20)

KategorijaUmetnički
Naučna oblastScenska arhitektura, tehnika i dizajn-scenski dizajn
MultidisciplinarnaDa

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Sticanje produbljenih znanja i veština potrebnih za samostalni i grupni rad na dizajnu i tehnici scene, sa posebnim naglaskom na razumevanje i primenu principa renesansnih i baroknih scenskih praksi u savremenom stvaralaštvu.
Poznavanje i razumevanje principa dizajna i tehnike scenske u renesansnom i baroknom dobu. Sposobnost prepoznavanja i stvaralačke primene ovih tradicionalnih ideja u savremenom dizajnu i tehnici scene. Sposobnost za individualni rad na konkretnim umetničkim zadacima.
Dizajn prostora savremenih scenskih događaja u kontekstu renesansnih i postrenesansnih ideja o scenskom prostoru. Renesansni koncepti prostora scenskih događaja. Tehnike koncipiranja i realizacije scene u renesansnom pozorištu Italije i Engleske. Ideje o renesansnom pozorištu primenjene u savremenoj scenskoj praksi. Barokni koncepti prostora scenskog događaja. Tehnike koncipiranja i realizacije scene u konvencionalnim pozorišnim objektima i prostorima. Barokne ideje o scenskom prostoru primenjene u postbaroknom pozorištu, kao i usavremenoj pozorišnoj praksi.
Interaktivna predavanja – izlaganje nastavnika i obavezni razgovor sa studentima na zadatu temu predavanja. Samostalni rad studenata na individualnom predmetnom projektu uz konsultacije sa nastavnicima i saradnicima. Radionički formati u kojima se teme sa predavanja analiziraju povezuju kroz praktičan rad sa predmetnim projektom. Predmetni projekat podrazumeva izradu idejnog rešenja dizajna i tehnike scene za zadati prostorni okvir i tekstualni predložak. Predmetni projekat je zasnovan na savremenoj interpretaciji koncepata i principa renesansnog i/ili baroknog scenskog prostora.
Hauard, PŠta je scenografija?2002Klio, BeogradSrpski jezik
Savić, J.Drama i pozornica1996Pozorišni muzej Vojvodine, Novi SadSrpski jezik
Nagel, A.Medieval Modern: Art Out of Time2012Thames and Hudson, London/Njujork, UK/SADEngleski
Serlio, S.The Five Books of Architecture1982Dover Publications, Njujork, SADEngleski