Predmet: Savremene metode projektovanja betonskih konstrukcija (06 - GD008)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastKonstrukcije u građevinarstvu i teorija konstrukcija

Departman za građevinarstvo i geodeziju

Program se primenjuje od 01.10.2007..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Metod naučnog radadada
Osposobljavanje studenata za projektovanje specijalnih betonskih konstrukcija različite namene: inženjerski objekti, mostovi, višespratne zgrade i hale velikih raspona. Pri tome se takođe osposobljavaju za primenu softvera za linearnu i nelinearnu analizu, pretežno uvođenjem materijalčne nelinearnosti.
Osposobljenost za konceptualno i detaljno projektovanje značajnijih betonskih konstrukcija uključivo i prethodno napregnute (puno i parcijalno) sa vođenjem kablova unutar i van poprečnog preseka. Metode proračuna će obuhvatiti i savremene tendencije u tehnologiji građenja montažno, tj. proizvodno montažno i montažno monolitno građenje i time osposobiti studente za analizu takvih konstrukcija.
Konceptualno i detaljno projektovanje (analiza, oblikovanje elemenata i konstrukcije, kao i oblikovanje detalja): armiranobetonskih (AB) i prethodno napregnutih (PN) konstrukcija zgrada skeletnog sistema sa i bez ukrućenja, zgrada sa nosećim zidovima i mešovitih sitema, kao i hala velikih raspona i složenih konstrukcijkih sitema; AB i prethodno napregnutih konstrukcija grednih i lučnih mostova pri različitim metodama građenja: konzolni pri segmentnom i monolitnom načinu građenja; AB i PN rezervoara i tornjeva. Projektovanje od konceptualnog do oblikovanja detalja pomenutih konstrukcija za pojedine kombinacije opterećenja i dejstava uključivši incidentna dejstva (požer, udar vozila, eksplozija gasa u zgradama, snažne zemljotrese, prekomerna sleganja, tj. pomeranja temeljnih konstrukcija). Primena metode programiranog ponašanja kod projektovanja zgrada i mostova. Projektovanje će uključiti i specijalne betonske temeljne konstrukcije: AB dijafragme i temelje na šipovima.
Auditorna nastava, u kompjuterskoj laboratoriji, semninarski radovi kandidata koje se rade pod mentorstvom a kasniji ih studenti izlažu javno pred ostalim kolegama (seminari).
EN 1990; EN 1992;Evrokod 0, Evrokod 2; Evrokod 7; Evrokod 82006Prevodi prve dve knjige, a na engleskom druge dveSrpski jezik
EN 1998EC8-Part 1, Part 2 Bridges, Part 3 Repair and strengthening of B2004CEN BriselEngleski
Radomir FolićSkripta i kopije radova predmetnog nastavnika2007Srpski jezik
Radomir Folić i Đorđe LađinovićAseismic Design of Concrete Structure2005Kopije radova sa Evropskih i Svetskih konferencija za ZIEngleski