Predmet: Bezbednost i zaštita u elektroenergetskim postrojenjima (17 - EMS211)

Naučna oblastEnergetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 19.07.2017..

Sticanje i usvajanje osnovnih znanja u vezi bezbednog i sigurnog rada, kao i shvatanje osnovnih principa na kojima se temelji siguran rad u elektroenergetskim postrojenjima.
Studenti će biti upoznati sa specifičnostima primene električne energije u domaćinstvima i industriji. Poznavanjem klasifikacije opasnosti od električne struje studenti će moći determinisati nivo opasnosti kao i zahteve za obezbeđenje ovakvih mesta u skladu sa regulativom. Usvajanjem mera bezbednosti pri radu u električnim postrojenjima studenti će moći doneti odluku o neophodnosti primene adekvatnih tehničkih rešenja u skladu sa zakonom i regulativom. Studenti će biti upoznati sa pojmom zaštitne opreme i sredstava pri radu u električnim postrojenjima.
Korišćenje električne energije – domaćinstva i industrija. Klasifikacija opasnosti od električne struje. Podela objekata na zone opasnosti. Poznavanje mera bezbednosti pri radu u električnim postrojenjima. Zaštitna sredstva za rad u električnim postrojenjima.
Predavanja. Auditorne vežbe. Konsultacije. Samostalan rad studenata. Rešavanje zadataka u grupama.
Dotlić, G.Elektroenergetika : kroz standarde, zakone, pravilnike, odluke i tehničke preporuke :  tumačenja, komentari, primeri 2013avez mašinskih i elektrotehničkih inženjera i tehničara Srbije (SMEITS), BeogradSrpski jezik
SRPS, Zakoni RSPrateća tehnička regulativa iz oblasti primene električne energije – u vidu važećih standarda, propisa i preporuka2017Srpski jezik
John Cadick, Mary Capelli-Schellpfeffer, Dennis Neitzel, Al WinfieldElectrical Safety Handbook, 4th Edition2012McGraw-Hill ProfessionalEngleski
Prisustvo na vežbamadada5.00