Predmet: Materijali i tehnologije izrade elektronskih kola (17 - BMI107)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastElektronika

Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije

Program se primenjuje od 20.10.2012..

Osposobiti studente za razumevanje osobina najčešće korišćenih materijala u biomedicinskom inženjerstvu, kao i osposobiti studente za odgovarajuću primenu ovih materijala u savremenim medicinskim uređajima i biomedicinskom inženjerstvu uopšte.
- razumevanje osobina i oblasti primena najčešće korišćenih materijala u biomedicinskom inženjerstvu - mogućnost primene biokeramika, veštačkih materijala, kompozita u medicini i stomatologiji - sposobnost izrade elektronskih komponenti ili sistema baziranih na biomaterijalima uz pomoć LTCC tehnologije - sposobnost izrade fleksibilnih elektronskih komponenti, primenom organskih i neorganskih materijala, za primene u biomedicinskom inženjerstvu.
- podela (konvencionalnih) elektrotehničkih materijala i njihove osobine, - osnove veštačkih elektromagnetskih materijala i mogućnosti primene u medicini, - pregled medicinskih uređaja od značaja za ovaj predmet - biokeramike (barijum titanat za izradu ultrazvučnih sondi, feriti za eliminaciju smetnji i šuma u medicinskim uređajima, superprovodni magneti za uređaj nuklearne magnetne rezonance) - biomedicinski kompoziti - biopolimeri (teflon kao izolacioni materijal za sonde u medicini, polimerski bežični implant za merenje šećera u krvi) - biomaterijali za kardiovaskularnu primenu (Ag/AgCl za elektrode) - biomaterijali za dentalnu primenu - biomaterijali za ortopedsku primenu - biomaterijali za pospešivanje reparacije tkiva - pregled postojećih tehnologiija fabrikacije i poređenje karakteristika kola i mogućnosti primene - LTCC tehnologija za izradu senzora u biomedicinskom inženjerstvu, uređaja za razdvajanje ćelija i izradu lab-on-chip - PCB tehnologija i obuka za rad sa softverima za projektovanje PCB-a - tehnologija fleksibilnih supstrata (primena ink-džet printera za izradu fleksibilnih implantiranih senzora)
Predavanja. Laboratorijske vežbe. Konsultacije. Izrada praktičnih studentskih projekata.
Stojanović, G., Živanov, Lj.Materijali u elektrotehnici2007Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
H. L. KwokElectronic materials1997PWS Publishing CompanyEngleski
Hummel, R.E.Electronic Properties of Materials2001Springer, New YorkEngleski
Živanov, Lj. i dr.Materijali u elektrotehnici : zbirka rešenih zadataka2007Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik