Предмет: Елементи и склопови зграда 1 (17 - A214)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областАрхитектонско-урбанистичко планирање, пројектовање и теорија

Департман за архитектуру и урбанизам

Програм се примењује од 01.10.2007..

Развијање способности уочавања и препознавања елемената - делова објеката, њихових функција и значаја; Овладавање основним појмовима елемената, делова и целине архитектонског склопа од нивоа предмета до урбаног нивоа и јасно терминолошко дефинисање; Стицање знања којим се на адекватан начин архитектонски елементи/склопови/целине представљају путем техничког цртежа; Усвајање знања које омогућава професионалну коресподенцију и уводи студента у проблематику архитектонског стваралаштва; Увођење у пројектантски процес и начине креативног размишљања, осмишљавања идеје и њеног адекватног презентовања путем техничког цртежа.
Разумевање техничког цртежа као графичког начина приказивања свих просторних структура; Стицање знања о основним елементима у архитектури и објектима као специфичним склоповима различитих елемената, као и имплементација стечених знања у процес разумевања технолошког поступка настанка архитектонских објеката или других структура у простору, њихове морфологије, материјализације и др. Способност да се креативни процес изрази кроз примерени технички израз.
У оквиру овог предмета студенти се упознају са основним појмовима из области архитектуре. Дефинишу се елементи, уочавају се делови и целина објекта, указује се на начин производње, позиционирање и функцију појединих елемената, дају се објашњења начина њиховог спајања у оквиру сложенијих структура и истичу се ефекти који из таквих склопова произилазе. Наглашава се начин грађења и неопходност креативности обликовања ради постизања функционалних, безбедних и естетски интересантних објеката, што се сагледава и кроз градитељство током читаве историје. Указује се на важност и потенцијале појединачних елемената у склопу, као и на значај начина њиховог међусобног односа и принципа обликовања.
Предавања, вежбе, графички радови, консултације, писмени или усмени испит.
Вукајлов, Љ.Елементи и склопови зграда2019Факултет техничких наука, Нови СадСрпски језик
Ракочевић, М.24 часа архитектуре2003Орион арт, БеоградСрпски језик
Самерсон, Џ.Класични језик архитектуре2004Грађевинска књига, БеоградСрпски језик
Диран, Ж.Н.Л.Преглед предавања2006Грађевинска књига, БеоградСрпски језик