Predmet: Uvod u studije scenskog dizajna (17 - ASO4)

KategorijaUmetnički
Naučna oblastScenska arhitektura, tehnika i dizajn-scenski dizajn
MultidisciplinarnaDa

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2014..

Upoznavanje studenata sa scenskim dizajnom kao skupom pozorišnih, vanpozorišnih, kustoskih i umetničkih praksi. Uspostavljanje osnovnog korpusa znanja i veština neophodnih za istraživanje, stvaralački rad i prikazivanje dela u oblasti scenskog dizajna.
Sposobnost studenata za individualni i timsku rad i primenu osnovnih znanja i veština u planiranju, promišljanju, razvoju i predstavljanju ideja i projekata u oblasti scenskog dizajna.
Pojam i definicije scenskog dizajna. Struktura scenskog dizajna. Prakse i ishodi scenskog dizajna. Scenski dizajn u pozorištu. Pojam i različita shvatanja pojma scenografija. Dekor, rekizita, kostim, maska i šminka. Svetlo i zvuk. Posebni scenski efekti. Dizajn vanpozorišnog spektakla. Scenski dizajn kao umetnost.
Predavanja i praktične vežbe. Radionice i konsultacije. Studijske posete pozorišnim predstavama i pozorišnim radionicama – Kombinatu Srpskog narodnog pozorišta. U okviru nastave vežbanja studenti rade na dva predmetna projekta, od kojih je jedan posvećen izradi koncepcijskog rešenja scenskog dizajna za zadati dramski tekst, a drugi razradi koncepcijskog rešenja umetničkog dela scenskog dizajna. Zvršni ispit se sastoji iz odbrane ova dva projekta.
Dinulović, RadivojeŠta je scenski dizajn2017FTN, Novi Sad (el. izdanje)Srpski jezik
Hauard, PamelaŠta je scenografija2002Clio, BeogradSrpski jezik
Dadić-Dinulović, T.Scenski dizajn kao umetnost2017Clio, BeogradSrpski jezik
Nedeljković, Darko; Dinulović, RadivojeScenski dizajn u pozorištu2017FTN, Novi Sad (el. izdanje)Srpski jezik