Предмет: Хемијски феномени у инжењерству заштите животне средине (17 - Z102)

КатегоријаАкадемско-општеобразовни
Научна областИнжењерство заштите животне средине

Програм се примењује од 01.10.2001..

Упознавање студената техничких струка са основним принципима и законитостима хемије животне средине.
Након одслушаног курса и положеног испита, студент ће моћи да: Дефинише и примени основна знања из области опште и неорганске хемије и разуме све процесе и феномене хемијских реаговања која се јављају у области инжењерских наука.
Природне науке и хемија. Материја, маса и енергија. Међународни СИ систем. Врсте супстанци. Особине чистих супстанци. Врсте чистих супстанци. Хемијски елементи и једињења. Атом и хемијски елемент. Хемијски симболи, формуле и једначине. Релативна атомска и молекулска маса. Појам мола, моларне масе и моларне запремине. Периодни систем елемената. Основни хемијски закони. Структура чистих супстанци. Структура атома. Периодичност особина елемената у периодном систему. Структура молекула. Хемијска веза. Дисперзни системи. Раствори. Особине разблажених раствора. Оксидација, редукција. Типови и карактеризација неорганских једињења. Хемијска кинетика. Хемијска равнотежа. Електролитичка дисоцијација. Дисоцијација воде. пХ вредност. Равнотеже у растворима електролита. Методе неутрализације. Пуфери. Хидролиза. Електрохемија.
Предавања. Лабораторијске и рачунске вежбе. Консултације, заједничке и индивидуалне. Током семестра студенти су обавезни да присуствују предавањима, лабораторијским и рачунским вежбама. Након успешно реализованих предиспитних обавеза, студенти излазе на завршни испит који се полаже у писменој (рачунски део) и у усменој форми (теоријски део). Писмени део испита може се полагати кроз форму два колоквијума.
Радонић, Ј., Турк Секулић, М., Војиновић-Милорадов, М.Техничка хемија, скрипта2010Факултет техничких наука, Нови СадСрпски језик
Група аутораХемијски феномени у инжењерству : практикум за реализацију вежби на студијским  програмима Машинство и Чисте енергетске технологије 2018Факултет техничких наука, Нови СадСрпски језик
Vanloon, G.W., Duffy, S.J.Environmental chemistry : a global perspective2011Oxford University Press, OxfordЕнглески
Арсенијевић С.Општа и неорганска хемија1998Научна књига, БеоградСрпски језик