Predmet: Sistemska programska podrška u realnom vremenu 2 (06 - E23M)

Naučna oblastRačunarska tehnika i računarske komunikacije

Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije

Program se primenjuje od 01.10.2010..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Sistemska programska podrška u realnom vremenu 1dane
Osposobljavanje studenata za projektovanje i paralelno programiranje komponenata sistemske programske podrške za rad u realnom vremenu, sa akcentom na operativne sisteme za rad u realnom vremenu i složene paralelne programske arhitekture.
Osposobljenost za projektovanje i paralelno programiranje komponenata sistemske programske podrške za rad u realnom vremenu, sa fokusom na operativne sisteme za rad u realnom vremenu i složene paralelne programske arhitekture.
Uvod. Deo 1: Projektovanje operativnih sistema (Rukovanje resursima . Rukovanje procesorom: algoritmi planiranja procesa, međusobno blokiranje procesa, vremenski pobuđena programska podrška, primer vremenski pobuđenog sistema . Rukovanje memorijom: dodela memorije u multiprogramskim uslovima, virtuelna memorija. Rukovanje ulazo-izlazom: ulazno-izlazne jedinice, prekidi i U-I procesi, nezavisnost programa od U-I jedinica, komunikacioni programi. Primeri operativnih sistema za rad u realnom vremenu.). Deo 2: Paralelno programiranje složenih paralelnih programskih arhitekture (Primeri arhitektura. Metodologija paralelizacije.)
Predavanja. Tutorijali. Računarske vežbe. Konsultacije. Studenti u toku semestra najpre izrađuju laboratorijske vežbe a zatim svoj predmetni projekat; sve u terminima računarskih vežbi.
V. Kovačević i M. PopovićSistemska programska podrška u realnom vremenu 2: Operativni sistemi za rad u realnom vremenu2011FTN Izdavaštvo, Novi SadSrpski jezik
Predmetni projekatdada40.00
Odbranjene računarske vežbedada20.00