Predmet: Poslovne veštine (15 - NIII17)

Naučna oblastInženjerski menadžment

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2016..

Predmet ima za cilj da informiše studente o naprednim veštinama u poslovnom kontekstu potrebnim za uspešnu primenu specifičnih znanja u radu. Ovladavanje ovim skupom veština je neophodan uslov za efektivnost u radu na širokom opsegu inženjerskih zanimanja i potencijalnih radnih mesta. U okviru predmeta će biti obrađene veštine koje dolaze do izražaja kako u samostalnom, tako i u timskom radu inženjera.
Ovladavanjem veština u okviru ovog predmeta, studenti će biti osposobljeni za efektivnu primenu ostalih specifičnih znanja koja stiču na studijama, u poslovnom kontekstu. Studenti će steći znanja o primeni poslovnih veština koje su neophodne za adekvatan rad i saradnju sa drugima. Na osnovu ovih veština, studenti će znati kako da donose adekvatne odluke i primenjuju ih u svom radu. Takođe, znaće kako da na najbolji način organizuju svoje radne obaveze i usklade ih sa ličnim i organizacionim vrednostima.
Predmet je podeljen u sledeće nastavne jedinice: Lične i organizacione vrednosti, Postavljanje i realizovanje ciljeva, Napredni alati za virtuelnu saradnju, Upravljanje odnosima sa korisnicima, Upravljanje vremenom, Donošenje odluka, Pregovaranje u timu, Propagacija i kapitalizacija poslovnih ideja, Značaj povratne informacije u poslovanju, Tehnike dolaska do sporazuma i pristanka, Proaktivni načini razmišljanja, Celoživotno usavršavanje.
Nastava na predmetu će biti izvođena kroz aktivnu nastavu - predavanja, grupne oblike rada i samostalne individualne oblike rada. Uz pomoć grupnog i individualnog studijskog istraživačkog rada obrazovni ciljevi predmeta će biti realizovani na način najpogodniji za nivo studija, uz insistiranje na aktivnom učešću i ličnom uključivanju studenata u nastavni proces.
Kovi, S.7 navika uspešnih ljudi2006PS-Editor-IP, BeogradSrpski jezik
Carther, H., Morris, R., Wilkinson, J.Business Skills for Engineers and Technologists2001Newness, OxfordEngleski
Gartner, J.Confessions of a Consultant: Survival Business Skills for Scientists and Engineers2008Essence Publishing, OntarioEngleski
Predmetni projekatdada30.00