Predmet: Veb orijentisane tehnologije i sistemi (14 - IZOO15)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastInformaciono-komunikacioni sistemi

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 23.04.2014..

Cilj predmeta je da upozna studente sa načinom funkcionisanja najpopularnijeg Internet servisa - WWW. Poseban akcenat je stavljen na moderne tehnologije (Ajax, PHP, Javascript, XML, itd.) na kojima ovaj servis počiva, kao i na aplikacije koje se temelje na ovim tehnologijama a koje su postale planetarno popularne (socijalne mreže, blogovi, servisi za deljenje video sadržaja, wiki, itd.)
Studenti će po završetku kursa steći temeljno razumevanje tehnologija na kojima počivaju moderne Web aplikacije i sistemi. Imaće praktično znanje neophodno za pokretanje sopstvenog Web servera kao i za njegovu administraciju. Upoznaće se sa najzastupljenijim programskim (skriptnim) jezicima koji se koriste za razvoj modernih Web aplikacija, kao i sa postupcima instalacije nekih od tih aplikacija.
Predmet pokriva sledeće oblasti: internet servisi, istorijat Web-a, klijent/server arhitektura, jezici koji se izvršavaju na serveru, jezici koji se izvršavaju na klijentu, RIA aplikacije, WEB 2.0, socijalne mreže, bezbednosni aspekti Web-a.
Predavanja – na kojima će studenti biti upoznati sa pojedinostima funkcionisanja WEB-a i savremenim tehnologijama koje su vezane za ovaj servis. Računarske vežbe – na kojima će studenti samostalno pokrenuti WEB server i upoznati se sa praktičnim aspektima tehnologija koje čine okosnicu WEB-a.
Paul J. Deitel, Harvey M. DeitelInternet & World Wide Web: how to program2011Pearson Prentice HallEngleski
Gary Shelly, Mark FrydenbergWeb 2.0 Concepts and Applications2011Course TechnologyEngleski
Složeni oblici vežbidada40.00
Prisustvo na vežbamadada5.00