Предмет: Архитектура рачунара и оперативни системи (14 - IZOO07)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областИнформационо-комуникациони системи

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 25.03.2014..

Циљ наставног предмета је упознавање основних концепата, структуре и начина рада савремених рачунарских система и принципа рада оперативних система. Студенти ће усвојити принципе рада основних функционалних компоненти рачунара и на основу тога, бити оспособљени да процене перформансе рачунарског система и њихов утицај на извршавање корисничких програма. Циљ је да се код студената развије разумевање два основна задатка оперативних система: управљање рачунарским ресурсима и активностима у циљу обезбеђења добре искоришћености рачунарског система и успостављање одговарајућег окружења за развој, имплементацију и извођење програма.
Студенти стичу знање о функционалним компонентама рачунарског система, њиховим карактеристикама, перформансама и међусобним дејствима. Упознају и разумеју структуру и функционалност савремених оперативних система и њихову интеракцију са хардвером рачунара са једне стране, и корисничким програмима, са друге стране. Студенти ће овладати знањима на основу којих ће разумети рад рачунарског система у редовним условима, препознавати нередовна стања и квалификовано описати нередовно стање.
Појам архитектуре и организације рачунара. Структурна шема рачунара. Еволуција архитектуре рачунара. Бројчани системи и представљање бројева. Меморијски подсистем рачунара. Централни процесор. Фазе извршења инструкције. Управљање извршењем програма. Спрежни систем рачунара. Улазно-излазни подсистем рачунара. Концепти У/И комуникације. Управљање прекидима. Екстерне меморије: врсте и карактеристике. Паралелни рачунарски системи. Појам, концепти и структура оперативних система. Процеси и нити. Међупроцесна комуникација. Распоређивање и синхронизација процеса. Конкурентно програмирање. Управљање унутрашњом меморијом. Организација и управљање виртуелном меморијом. Улазно-излазни подсистем. Управљање складиштењем података. Системи датотека. Безбедност и сигурност. Дистрибуирани системи. Системи специјалне намене. Надгледање и унапређење перформанси рачунарског система.
Предавања; рачунарске вежбе; консултације; самостална израда обавезних задатака.
Stallings, W.Организација и архитектура рачунара - Пројекат у функцији перформанси, превод 9. издања2013CETСрпски језик
Stallings, W.Оперативни системи - Принципи унутрашње организације и дизајна, превод 7. издања2013CETСрпски језик
A. S.Tanenbaum, A. S. WoodhullOperating systems: design and implementation (4rd edition)2014PearsonЕнглески
Хајдуковић М., Живанов Ж.Архитектра рачунара - преглед принципа и еволуције2013ФТН издаваштвоСрпски језик