Предмет: Веб оријентисане технологије и системи (14 - IZOO15)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областИнформационо-комуникациони системи

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 23.04.2014..

Циљ предмета је да упозна студенте са начином функционисања најпопуларнијег Интернет сервиса - WWW. Посебан акценат је стављен на модерне технологије (Ajax, PHP, Javascript, XML, итд.) на којима овај сервис почива, као и на апликације које се темеље на овим технологијама а које су постале планетарно популарне (социјалне мреже, блогови, сервиси за дељење видео садржаја, wiki, итд.)
Студенти ће по завршетку курса стећи темељно разумевање технологија на којима почивају модерне Wеб апликације и системи. Имаће практично знање неопходно за покретање сопственог Web сервера као и за његову администрацију. Упознаће се са најзаступљенијим програмским (скриптним) језицима који се користе за развој модерних Wеб апликација, као и са поступцима инсталације неких од тих апликација.
Предмет покрива следеће области: интернет сервиси, историјат Web-а, клијент/сервер архитектура, језици који се извршавају на серверу, језици који се извршавају на клијенту, RIA апликације, WEB 2.0, социјалне мреже, безбедносни аспекти Web-а.
Предавања – на којима ће студенти бити упознати са појединостима функционисања WEB-а и савременим технологијама које су везане за овај сервис. Рачунарске вежбе – на којима ће студенти самостално покренути WEB сервер и упознати се са практичним аспектима технологија које чине окосницу WEB-а.
Paul J. Deitel, Harvey M. DeitelInternet & World Wide Web: how to program2011Pearson Prentice HallЕнглески
Gary Shelly, Mark FrydenbergWeb 2.0 Concepts and Applications2011Course TechnologyЕнглески
Сложени облици вежбидада40.00
Присуство на вежбамадада5.00