Predmet: Odabrana poglavlja projektovanja fizičke arhitekture (06 - E244)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastRačunarska tehnika i računarske komunikacije

Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije

Program se primenjuje od 01.10.2005..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Logičko projektovanje računarskih sistema 2dada
Osposobljavanje za projektovanje, realizaciju i testiranje složenih digitalnih sistema kroz ovladavanje odabranih poglavlja projektovanja fizičke arhitekture
Osposobljenost za projektovanje, realizaciju i testiranje fizičke arhitekture složenih digitalnih sistema
Uvod u strukturu računarskog sistema (specifičnosti projektovanja računarskih sistema, komponente u računarskim sistemima - klasifikacija, osnovna svojstva, kataloški podaci, tipovi kućišta, izbor i nabavka). Prostiranje signala, vremenski odnosi i temperaturni aspekti u računarskim sistemima (problemi refleksije, distribucija takta, distribucija napajanja, talasni oblici, metode smanjenja smetnji). Štampane ploče (osnovni pojmovi, montaža komponenti, odvođenje toplote, preporuke za štampane ploče sa visokim frekvencijama takta). Sprežni sklopovi u računarskim sistemima (standardi, komponente, primena programabilnih sekvencijalnih mreža). Neki aspekti projektovanja složenih računarskih sistema i tipični problemi (višepristupne memorije, pretvarači brzine i pretvarači nivoa). Problemi ispitivanja sistemske programske podrške u realnom vremenu (rukovaoci uređajima). Osnovne tehnike ispitivanja fizičke arhitekture računarskih sistema . Problemi u napajanju računarskih sistema (mrežni ispravljači, prekidački konvertori, linearni regulatori, hemijski izvori, napajanje sa više naponskih izvora, proračun napajanja računarskih sistema).
Predavanja. Tutorijali. Računarske vežbe. Konsultacije. Nastava se izvodi kao blok nastava iz dva dela. U prvom delu blok nastave studenti slušaju predavanja iz teorije u prepodnevnom terminu. U popodnevnom terminu se izvode računarske vežbe. U drugom delu blok nastave, student izrađuje svoj ispitni rad.
V. Kovačević, Z. KrajačevićOdabrana poglavlja projektovanja fizičke arhitekture, skripte2005Srpski jezik
Testdada10.00
Domaći zadatakdada5.00