Predmet: Modelovanje i simulacija energetskih sistema (12 - ZC023)

KategorijaAkademsko-opšteobrazovni
Naučna oblast

Program se primenjuje od 08.10.2012..

Sticanje znanja i osposobljavanje studenata za dalju primenu i praktičan rad u oblasti matematičkog modelovanja i simulacije u domenu energetskih sistema.
Stečena znanja koriste u daljem procesu obrazovanja. U stručnim predmetima i budućoj inženjerskoj praksi koriste tehnike matematičkog modelovanja i simulacije u domenu eneregetskih sistema.
Opšta teorija sistema (razvoj, struktura i tipovi sistema, sistem i okruženje, karakteristike sistema, principi sistemskog pristupa). Zadaci analize i sinteze energetskih sistema–EE (elementi i veze EE, interakcija EE i okruženja, klasifikacija i osobine EE, hijerarhija EE). Kriterijumi efikasnosti EE, ograničenja pri dizajniranju i radu EE. Metode analize i sinteze EE, (blok-šeme toka rešavanja zadataka, preslikavanje fizičkog u matematički model-MM, način zapisa MM, princip crne kutije, funkcija cilja, jednačine veze, sistem ograničenja, određivanje optimalnih parametara). Matematički modeli EE (klasifikacija MM: funkcionalni dijagram, strukturna blok-šema, operaciona i tehnološka šema, blokovi i grafovi modela, šematski, parametarski i matrični prikaz). Matematički modeli (zapis, ustaljeno i neustaljeno stanje sistema, broj stepeni slobode sistema, određivanje broja parametara stanja EE, metode sastavljanja MM (statički i dinamički modeli). Teorijske metode sastavljanja MM (primena ZOM, ZOE i ZOKK). Metoda blok dijagrama i metoda informacionih promenljivih. Eksperimentalne metode sastavljanja MM (aktivne, pasivne, adaptacione i kombinovane). Adekvatnost matematičkog modela (raspodeljeni i koncentrisani parametri). Primeri matematičkih modela i simulacije EE (procesi I i II reda). Primena komercijalnog softvera na primerima složenih energetskih sistema.
Predavanja, auditorne i računarske vežbe i konsultacije. Deo gradiva koji čini logičku celinu može se polagati u vidu dva kolokvijuma. Kolokvijumi se sastoje iz usmenog dela ispita i zadatka i polažu se u pismenoj formi u toku semestra. Gradivo se može polagati i u celosti u pismenoj i usmenoj formi tokom ispitnih rokova. Ocena se formira na osnovu celokupnog angažmana studenta tokom semestra, rezultata kolokvijuma i/ili ispita.
B. Nakomčić-SmaragdakisModelovanje i simulacija energetskih sistema-skripta2011Interno izdanje FTNSrpski jezik
J. StevanovićModelovanje i simulacija procesa1995Tehnološko-metalurški fakultet, BeogradSrpski jezik
Đ. BašićModelovanje i simulacija sistema-skripta1995Interno izdanje FTNSrpski jezik
Dragutinović G., Bašić Đ.Termoprocesni sistemi-Analiza1999Univerѕitet u Novom Sadu, FTN, Novi SadSrpski jezik