Predmet: Tehnološki postupci remedijacije radne sredine (17 - ZR399)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastInženjerstvo zaštite na radu

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 17.12.2018..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Analiza podataka o stanju radne sredinedane
Sticanje neophodnih znanja o tehnološkim procesima i uređajima koji se primenjuju u remedijaciji radne sredine.
Nakon odslušanog kursa i položenog ispita, student će moći da identifikuje i primeni odgovarajuće tehnološke procese i uređaje za remedijaciju radne sredine.
Tehnologija i tehnološki sistemi. Elementi tehnološkog sistema. Tehnološki proces i tehnološke opercije (mehaničke, toplotne, difuzione operacije). Indikatori kvaliteta radne sredine u procesnoj industriji. ?arakterizacija zagađujućih materija i indikatori kvaliteta radne sredine u procesnoj industriji (hemijska industrija, metaloprerađivačka industrija, industrija boja i lakova, itd). Kriterijumi za izbor odgovarajućeg remedijacionog procesa. Tehnološki procesi i uređaji za remedijaciju radne sredine. Taloženje – gravitacione taložne komore, elektrostatički taložnici. Cikloni. Skruberi. Ventilacioni sistemi. Filtracija - rotacioni filtri. Adsorpcija – adsorberi. Apsorpcija – apsorberi. Napredni tehnološki procesi remedijacije radne sredine (multicikloni, membranski procesi, adsorpcija na alternativnim adsorbentima). Zakonodavstvo i regulative iz oblasti.
Predavanja. Računske vežbe koje se baziraju na rešavanju konkretnih praktičnih problema i dimenzionisanju uređaja za remedijaciju delove radne sredine. Zajedničke i individualne konsultacije. Tokom semestra studenti su obavezni da prisustvuju predavanjima i računskim vežbama. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza, studenti izlaze na završni ispit koji se polaže u pismenoj (računski deo) i u usmenoj formi (teorijski deo). Pismeni deo ispita može se polagati kroz formu dva kolokvijuma
Iyyanki V Muralikrishna аnd Valli ManickamEnvironmental Management - Science and Engineering for Industry2007Butterworth-Heinemann, ElsevierEngleski
Popović D.Hemijski parametri životne i radne sredine2008Fаkultеt zаštitе nа rаdu, NišSrpski jezik
Anđelković, B., Krstić, I.Tehnološki procesi i životna sredina2002Fakultet zaštite na radu, NišSrpski jezik