Predmet: Izrada i odbrana master rada (06 - PDMR)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastMašinsko inženjerstvo

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2007..

Cilj izrade i odbrane master rada je da student pokaže samostalan i kreativan pristup u primeni stečenih praktičnih i teorijskih znanja iz odgovarajuće oblasti u praksi.
Izradom i odbranom master rada studenti koji su završili studije treba da budu kompetentni da rešavaju realne probleme iz prakse kao i da nastave školovanje ukoliko se za to opredele. Kompetencije uključuju, pre svega, razvoj sposobnosti kritičnog mišljenja, sposobnosti analize problema, sinteze rešenja, predviđanje ponašanja odabranog rešenja sa jasnom predstavom šta su dobre a šta loše strane odabranog rešenja. Oni treba da budu kvalifikovani za: primenu znanja u rešavanju problema u novom ili nepoznatom okruženju u širim ili multidisciplinarnim oblastima unutar obrazovno-naučnog odnosno polja studija; integrisanje znanja, rešavanje složenih probleme i rasuđivanje na osnovu dostupnih informacija koje sadrže promišljanja o društvenim i etičkim odgovornostima povezanim sa primenom njihovog znanja i sudova; na jasan i nedvosmislen način prenošenje znanje i način zaključivanja stručnoj i široj javnosti; sposobnost za nastavak studija na način koji će samostalno izabrati.
1. Procesi obrade skidanjem materijala i simulacije; 2. Mašine alatke, fleksibilni tehnološki sistemi i automatizacija procesa projektovanja; 3. Tehnološki procesi, tehnoekonomska optimizacija i virtualne tehnologije; 4. Metrologija, kvalitet, pribori i ekološko-inženjerski aspekti; 5. Alati za obradu rezanjem i tribologija; 6. Nauka o materijalima i inženjerski materijali; 7. Tehnologije spajanja materijala; 8. Tehnologije livenja i termičke obrade i inženjerstvo površina, mikro i nano tehnologije i tehnologije plastike; 9. Tehnologija plastičnog deformisanja, brza izrada prototipova i modela, virtualna proizvodnja i tehnologije oblikovanja plastike.
Mentor za izradu i odbranu master bira jedan od ponuđenih modula (isti modul kao i za teorijske osnove) iz kojeg će student raditi master rad i formuliše temu sa zadacima za izradu master rada. Kandidat u konsultacijama sa mentorom samostalno radi na problemu koji mu je zadat. Nakon izrade rada i saglasnosti mentora da je uspešno urađen rad, kandidat brani rad pred komisijom koja se sastoji od najmanje tri člana od kojih bar je jedan sa drugog Fakulteta.
Trenutno nema podataka o izvođačima nastave!