Predmet: Automatika u pametnim stambeno-poslovnim objektima (17 - E2311)

Naučna oblastAutomatika i upravljanje sistemima

Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima

Program se primenjuje od 24.10.2012..

Ovladavanje studenta teorijskim i praktičnim osnovama automatizacije poslovno-stambenih objekata.
Stečena znanja mogu se koristiti u rešavanju osnovnih inženjerskih problema iz oblasti automatizacije poslovno-stambenih objekata.
Istorijat primene savremenih rešenja automatike u automatizaciji poslovno-stambenih objekata. Standardi iz oblasti automatizacije poslovno-stambenih objekata. DCS arhitektura u sistemima automatizacije poslovno-stambenih objekata. Komunikacioni protokoli (LON, KNX, X10) - Kontrola i upravljanje sistemima grejanja/hlađenja i klimatizacije u poslovno-stambenim objektima . Osvetljenje poslovno-stambenih objekata.
Predavanja, računarske i laboratorijske vežbe, konsultacije. Teoretski deo gradiva studenti polažu usmeno odgovarajući na problemska pitanja. Usmeni ispit nosi do 30 bodova i polaže se prema spisku ispitnih pitanja. Praktični deo gradiva studenti polažu u računarskoj laboratoriji (kolokvijum i ispit) i izradom domaćeg rada. Ocena ispita se formira na osnovu kvaliteta urađenih domaćih zadataka i računarskih zadataka, i usmenog dela ispita.
ProfesorŠtampani materijal koji pokriva pojedina izlaganja i vežbe2005Srpski jezik
Haines, R. W.Systems for heating, ventilating and air conditioning1977Van Nostrand Reinhold, New YorkEngleski
Predmetni projekatdada30.00
Usmeni deo ispitaneda30.00