Predmet: Dizajn i tehnika scene 3 (17 - ASO26)

KategorijaUmetnički
Naučna oblastScenska arhitektura, tehnika i dizajn-scenski dizajn
MultidisciplinarnaDa

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Sticanje produbljenih znanja i veština potrebnih za samostalni i grupni rad na dizajnu i tehnici scene, sa posebnim naglaskom na razumevanje i primenu principa scenskih praksi XIX veka u savremenom stvaralaštvu.
Temeljno i suvereno poznavanje razvoja dizajna scenskog prostora od predmodernih do avangardnih praksi. Sposobnost prepoznavanja predmodernih i modernih ideja u savremenoj scenskoj umetnosti i tehnici. Sposobnost individualne i timske stvaralačke primene stečenih znanja.
Dizajn prostora savremenih scenskih događaja u kontekstu ideja o scenskom prostoru XIX veka. Avangardni koncepti scenskog prostora. Rad u jedinstvenom scensko-gledališnom prostoru. Razbijanje scenskog prostora. Tehnike koncipiranja i realizacije scene u pozorištima rane avangarde. Ideje o scenskom prostoru rane avangarde primenjene u savremenoj scenskoj praksi. Emancipacija scenskog prostora kao mesta igre. Ideje o scenskom prostoru van pozorišne zgrade. Grad kao pozornica i kao scena.
Interaktivna predavanja – izlaganje nastavnika, uz obaveznu diskusiju sa studentima na otvorene teme u okviru predavanja. Kolektivni, grupni i samostalni istraživački i kreativni rad studenata na predmetnom projektu uz konsultacije sa nastavnicima i saradnicima. Radionički formati u kojima se teme sa predavanja povezuju kroz praktičan rad sa predmetnim projektom. Predmetni projekat podrazumeva izradu idejnog rešenja dizajna i tehnike scene za zadati prostorni okvir i tekstualni predložak. Predmetni projekat je zasnovan na savremenoj interpretaciji modernih koncepata i principa pozorišta u ambijentalnom prostoru.
Misailović, M.Dramaturgija scenskog prostora1988Sterijino pozorje, Novi SadSrpski jezik
Senker, B.Redateljsko kazalište1984Cekade, ZagrebHrvatski
Milanovi, O.Beogradska scenografija i kostimografija 1868-1941.1983Muzej pozorišne umetnosti Srbije i Univerzitet umetnosti, BeogradSrpski jezik
Izenour, G.Theatre Design1996Yale University Press, Njuhejven i LondonEngleski